REKLAMA

Starostwo świętowało Dzień Niepodległości z Polonią z Rosji [zdjęcia]

W Święto Niepodległości przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Końskich spotkali się na konferencji online z członkami środowisk polonijnych z Rosji.

REKLAMA

Inicjatorem i gospodarzem spotkania pn. „Moja niepodległa” był prezes Związku Organizacji Polskich „Jedność” w Rosji dr Aleksander Sielicki. Konferencja ta jest kontynuacją współpracy zainicjowanej przez starostę Grzegorza Pieca z Polonią z Krasnodaru.

REKLAMA

Starostwo Powiatowe reprezentowali: starosta konecki Grzegorz Piec, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek, przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich Justyna Rupniewska, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera, pracownicy Wydziału Promocji i Kultury Agnieszka Krakowiak i Paweł Goraj oraz informatyk Przemysław Dąbroś. Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie łączono się ze wszystkimi uczestnikami konferencji w kraju i w Rosji. Oprócz dyskusji dotyczącej tematyki spotkania, deklamacji wierszy, nie zabrakło ciepłych słów, pozdrowień i wymiany poglądów.

„Każda okazja kontaktu z krajem przodków jest dla Polonusów ogromnym przeżyciem. Święto Niepodległości, to okazja, by wspomnieć jak duży wkład w jej odzyskanie miała Polonia, także ta na Wschodzie. Przez 123 lata Polski nie było na mapach. Jednak dzięki działaniom Polaków rozrzuconym po świecie naród przetrwał, a z nim odrodziła się Polska. To właśnie IV Dywizjon Strzelców Polskich generała Żeligowskiego – jedynej polskiej formacji wojskowej w Rosji, powrócił w 1918 roku ze sztandarem, do odradzającej się Polski. Polacy zamieszkujący Rosję z niezwykłym pietyzmem dbają o pielęgnowanie historii i narodowych tradycji w swoich rodzinach” -mówił starosta Grzegorz Piec.

Prezes Sielicki podziękował staroście koneckiemu za zaangażowanie i możliwość kontynuacji współpracy z krasnodarską Polonią. Spotkanie zakończono pieśnią patriotyczną „Marsz, Marsz Polonia”.

Zdjęcia (archiwum starostwa):

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *