REKLAMA

Startuje komunikacja publiczna w Końskich. Znane są trasy i ceny biletów [wideo]

W ostatniej chwili gmina Końskie otrzymała dodatkowe dofinansowanie z rządowego Funduszu Autobusowego na prowadzenie komunikacji publicznej. To zbiega się z uruchomieniem funkcjonowania komunikacji miejskiej. Od 1 września po terenie gminy Końskie będzie można poruszać się w 5 liniach komunikacyjnych. Maksymalny koszt biletów normalnych wynosi od 2 do 4 złotych w zależności od tego, w jakiej strefie będziemy korzystać z publicznego transportu. 

REKLAMA

„Wczoraj miałem przyjemność podpisać z p. wojewodą umowę, która uruchomi od września pięć nowych linii, do tej pory nieistniejącej komunikacji zbiorowej. One będą obsługiwały miejscowości, do których do tej pory albo w ogóle nie zagląda autobus, albo robił to niezmiernie rzadko. Komunikacja zbiorowa będzie tutaj realizowana przez jeden będący w naszym posiadaniu autobus i głównie będzie opierać się na Centrum Przesiadkowym jako punkcie startu” – tłumaczył dziennikarzom w środę Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Dzięki porozumieniu z Urzędem Wojewódzkim gmina otrzymywać będzie małe dofinansowanie za każdy kilometr prowadzonego transportu. Transport publiczny na terenie gminy Końskie póki co funkcjonować będzie przez pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Jednak dla władz gminy najważniejsze jest nabycie doświadczenia przed uruchomieniem komunikacji już nowymi autobusami na większej liczbie tras w przyszłym roku –„Wiedza, którą będziemy mogli w gminie i w PGK przetestować na żywo w relacjach z Urzędem Wojewódzkim, z którym będzie rozliczać Fundusz Autobusowy, jak i dotacje związane z biletami w Urzędzie Marszałkowskim to wiedza niezwykle pożyteczna, a dzisiaj w gminie nieobecna. Nawet gdyby przyszło dopłacić to byłoby rzeczą ważną, by tę wiedzę nabyć, przetestować w praktyce i móc uruchomić przy znacznie większej skali od 1 stycznia przyszłego roku” – tłumaczył burmistrz Obratański.

REKLAMA

Przebieg linii komunikacyjnych – przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej:

1. Stadnicka Wola – Końskie: Centrum Przesiadkowe – Modliszewice – Sierosławice – Bedlno – Przybyszowy  – Kopaniny – Radomek – Kopaniny – Pomorzany – Modliszewice –Stadnicka Wola – Końskie: Cenrtum Przesiadkowe.
Długość linii ok. 43 km.

2. Końskie: Szkoła Podstawowa nr 1 – Końskie: Centrum Przesiadkowe – Dyszów – Barycz – Kornica – Końskie: Centrum Przesiadkowe.
Długość linii ok. 11,5km.

3. Końskie: Centrum Przesiadkowe – Dyszów – Kornica – Proćwin – Gracuch – Jeżów – Gracuch – Proćwiń – Nałęczów – Proćwiń – Końskie: Centrum Przesiadkowe.
Długość linii ok. 24 km.

4. Końskie: Centrum Przesiadkowe -Sierosławice – Modliszewice – Pomorzany – Modliszewice – Końskie: Centrum  Przesiadkowe – Stadnicka Wola. Długość linii ok. 18 km.

5. Końskie: Centrum Przesiadkowe – Stadnicka Wola – Modliszewice  – Pomorzany -Kopaniny – Radomek – Kopaniny – Przybyszowy – Bedlno  – Sierosławice – Modliszewice – Końskie: Centrum Przesiadkowe – Stadnicka Wola.
Długość linii ok. 43 km.

Graficzne przedstawienie zaproponowanych tras autobusowych (kliknij by powiększyć: 

Przypomnijmy, że nowe pojazdy pojawią się do końca tego roku. Na ten moment komunikacja publiczna ruszy w trybie eksperymentalnym jeszcze na starym gminnym taborze. Wiadomo, że ceny biletów kształtować będą się w zależności od tego po jakich strefach mieszkańcy będą chcieli się poruszać  –„Aktualnie w autopoprawce też zostały trzy strefy. Natomiast została wprowadzona następująca zmiana: gdy Państwo patrzycie na pierwszą uchwałę są określone trzy strefy: miasto, teren podmiejski i pozostałe tereny w gminie Końskie. Tu byłby delikatny problem: załóżmy mieszkaniec miejscowości sąsiedniej np. Trzemoszna i Radomek. To taki przykład. Jest to strefa trzecia, czyli mieszkaniec, który miałby się poruszać w tej samej strefie zobowiązany byłby do zapłaty za bilet 4 złote. Natomiast autopoprawka ma to na celu, by wprowadzić to, że jeśli będziemy poruszać się po jednej strefie to cena biletu będzie na pograniczu 2 złotych. Skąd wzięły się te ceny zaproponowane przez nas? Z obserwacji przewozów komercyjnych, które odbywają się na terenie gminy Końskie można stwierdzić, że podróżni poruszający się po Końskich płacą za bilet u przewodnika komercyjnego 2 złote, wyjeżdżając za teren miasta 3 zł, 3,50 zł do 4 złotych i do trzeciej strefy ponad 4 złote do 5 złotych. My przyjęliśmy taką zasadę, by te ceny były zbliżone do cen, które mają obecnie przewodnicy komercyjni” – tłumaczył podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej Karol Urban, naczelnik Wydziału Dróg Gminnych.

Strefy wyznaczono na następujących obszarach: 

Strefa I – obejmuje miasto Końskie
Strefa II – obejmuje sołectwa Barycz, Dyszów, Górny Młyn, Izabelów, Koczwara, Kornica, Młynek Nieświński, Modliszewice, Niebo, Nowy Kazanów, Piła, Pomorzany, Pomyków, Proćwin, Rogów, Sierosławice, Stadnicka Wola
Strefa III – obejmuje sołectwa Baczyna, Bedlenko, Bedlno, Brody, Gatniki, Gracuch, Jeżów, Małachów, Nałęczów, Nieświń, Nowy Dziebałtów, Nowy Sokołów, Paruchy, Przybyszowy, Sielpia Wielka, Stara Kuźnica, Stary Dziebałtów, Stary Kazanów, Stary Sokołów, Sworzyce, Trzemoszna, Wąsosz, Wincentów.

Maksymalne ceny biletów komunikacji zbiorowej na terenie gminy Końskie kształtują się następująco: 
Bilet jednorazowy – normalny za przejazd w zasięgu jednej strefy biletowej – 2,00 zł
Bilet jednorazowy – normalny za przejazd w zasięgu dwóch stref biletowych 3,00 zł
Bilet jednorazowy – normalny za przejazd w zasięgu trzech stref biletowych 4,00 zł
Bilet miesięczny imienny – normalny za przejazd w zasięgu jednej strefy biletowej 60,00 zł
Bilet miesięczny imienny – normalny za przejazd w zasięgu dwóch stref biletowych 90,00 zł
Bilet miesięczny imienny – normalny za przejazd w zasięgu trzech stref biletowych 120,00 zł

Podkreślmy raz jeszcze, że zarówno trasy jak i ceny dotyczą okresu od 1 września do końca obecnego roku. W nowym roku komunikacja publiczna na terenie gminy Końskie już z nowymi autobusami powinna przyjąć inny kształt.

REKLAMA

6 thoughts on “Startuje komunikacja publiczna w Końskich. Znane są trasy i ceny biletów [wideo]

  1. […] i trasy miejskiej komunikacji w Końskich, która eksperymentalnie startuje od 2 września (info TUTAJ). Teraz gmina opublikowała także dokładne godzinowe rozkłady jazdy dla każdej z […]

  2. ali pisze:

    Bez sensu, 1 i 5 jeżdżą w te same miejsca, tylko jest zmieniona kolejność przystanków, a gdzie Rogów, Młynek Nieświński, Fidor, Baczyna oraz okolice…? Bez sensu że 2 autobusy jeżdżą w dosłownie w te same miejsca, nie zapominajcie o reszcie gminy

  3. mieszkanka pisze:

    Komunikacja miejska powinna jeździć również w dni wolne, może wg inne rozkładu, ale ludzie żyją również w soboty i niedziele i też potrzebują się przemieszczać komunikacją miejską.
    Od poniedziałku do piątku to już od dawna jeżdżą busy. Proszę z tym coś zrobić.
    Dziękuję

  4. […] w gminie Końskie funkcjonuje na 5 liniach, a dokładne rozkłady znajdziecie Państwo – TUTAJ. W ubiegłym tygodniu pojawiły się pierwsze uwagi odnośnie komunikacji. Wielu naszych […]

  5. CZYTELNIK pisze:

    MIESZKAM W POMORZANACH JADĘ RANO 7.30 DO KOŃSKICH PRZYKŁADOWO DO LEKARZA . O KTÓREJ MAM POWRÓT?, CZY MAM CZEKAĆ DO 14.00 TO CHYBA JEST PARANOJA I ŚMIECH ZA TAKĄ KOMUNIKACJĘ. PROSIMY O POPRAWKĘ TEGO ROZKŁADU , BO TO JEST ROZKŁAD POD DZIECI DO SZKOŁY A NIE POD MIESZKAŃCÓW WSI. PROPONUJĘ TU AUTOBUS Z KOŃSKICH O GODZINIE 11.00 Z GÓRY DZIĘKUJĘ

  6. sebaz22 pisze:

    Ciekawe jak to jest że Stadnicka Wola jest w drugiej strefie ,a np ulica Leśna która jest dalej w pierwszej strefie ??

Dodaj komentarz