REKLAMA

Stół jak nowy – jak odnowić drewniany stół?

Drewniane stoły są ponadczasowe. Pasują do każdego wnętrza, są solidne i eleganckie, a drewno nigdy nie wychodzi z mody. Jednak co zrobić, gdy drewniany stół traci dawny blask?

REKLAMA

Stare meble często nie wyglądają dobrze i sprawiają, że całe pomieszczenie wydaje się być zaniedbane. Jak odnowić drewniany stół i przywrócić mu dawny wygląd? Odpowiadamy!

REKLAMA

Przygotuj stół do pracy

Pierwszym krokiem w renowacji starych mebli jest ustalenie z czego dokładnie zostały wykonane. Z czego zrobiony jest twój stół? Czy jest w całości drewniany, czy może pokryty warstwą forniru? Fornir to cienka okleina z drewna, pod którą kryją się „nieidealne” kawałki drewna. To oznacza, że mogą być niejednolite, z różnych gatunków drzew itd. Z tego powodu meble fornirowane są zwykle tańsze. Jeśli wasz stół jest pokryty okleiną z forniru, to musicie być bardzo ostrożni przy jego szlifowaniu. Ważne – jeżeli wasz stary stół jest w którymś miejscu popękany i wymaga klejenia, to koniecznie użyjcie kleju przed szlifowaniem, a nie po! Użycie kleju na wyszlifowanym drewnie powoduje powstanie plam, które są bardzo trudne do usunięcia. Dlatego kleić należy na starym podkładzie, dzięki czemu klej nie uszkodzi drewna i będzie go można łatwo usunąć przed szlifowaniem.

Usuwanie starej farby lub lakieru

Kolejnym etapem jest usunięcie warstw starej farby lub lakieru. W tym celu używamy papieru ściernego o niskiej gradacji. Siła ścierania zależna jest od efektu, jaki chcecie uzyskać i prac, jakie was czekają. Jeżeli zamierzacie pokryć drewno lakierem, to należy bardzo dokładnie zetrzeć wszelkie pozostałości starej warstwy. Jeśli jednak będziecie malować stół transparentną farbą do mebli, to wystarczy tylko zmatowić powierzchnię. W przypadku, gdy zamiast papieru ściernego użyliście środków chemicznych do ściągnięcia starych warstw farby albo lakieru, to stół trzeba będzie dokładnie zeszlifować. I tu uwaga dla posiadaczy fornirowanych blatów – fornir należy szlifować bardzo delikatnie, ponieważ w przeciwnym razie możecie się przebić do warstw poniżej i nieodwracalnie zniszczyć okleinę. Po zakończonym szlifowaniu powierzchnię stołu trzeba dokładnie odkurzyć i oczyścić z pyłu.

Uzupełnienie ubytków i malowanie

Prawdopodobnie w starym drewnie lub fornirze jest trochę ubytków. Szczególnie mocno widać je po szlifowaniu. Aby naprawić drobne ubytki, dziurki i nierówności w drewnie, należy użyć szpachli do drewna. Po uzupełnieniu trzeba zostawić szpachlę do wyschnięcia. Później całość szlifujemy tak, jak drewno. To rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy planujemy malować blat farbą. Jeśli ubytki znajdują się w fornirze, to nie ma się czym martwić! W Internecie i sklepach budowlanych można kupić specjalną szpachlę barwioną w masie – wystarczy wybrać kolor odpowiadający naszemu fornirowi. Malować możemy za pomocą farb akrylowych, kredowych albo użyć bejcy lub lakieru. Mistrzowie stolarstwa apelują – jeśli nasz stół jest bardzo stary i zabytkowy, to oszczędźmy mu malowania transparentnymi farbami! Lepiej zanieść taki mebel do renowacji, aby fachowiec wyciągnął z niego dawny blask. Więcej porad dotyczących wystroju wnętrz znajdziecie tutaj.

materiał zewnętrzny

REKLAMA

Dodaj komentarz