REKLAMA

Strażacy otrzymali sprzęt z Ministerstwa Sprawiedliwości [wideo, zdjęcia]

Strażacy z jednostek Ochotniczych z całego powiatu koneckiego otrzymali sprzęt ratowniczy ze środków zadysponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Z pozyskania tych środków skorzystały wszystkie gminy naszego powiatu. Z kamerą byliśmy na uroczystości przekazania sprzętu w Końskich. 

REKLAMA

Jednostki OSP z terenu gminy Końskie otrzymały łącznie 6 zestawów ratownictwa medycznego PSP R-1 z deskami i szynami, 3 zestawy ratownictwa medycznego OSP R-1 oraz dwa defibrylatory. Łączny koszt tego doposażenia to 46 654 zł, z czego gmina dołożyła tylko 1 %, czyli 466 złotych. –„Aplikowaliśmy o sprzęt wartości nieco ponad 176 tysięcy złotych, a otrzymaliśmy nieco mniej bo sprzęt o wartości 46 tysięcy złotych, ale po pierwsze darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby i każdy rodzaj sprzętu, każda nowa porcja takiego wyposażenia wzmacnia ich poczucie przynależności do wielkiej strażackiej rodziny i podpowiada, że są potrzebni. […] Oczywiście mogłoby się wydawać, że dla gminy, która wydaje prawie półtora miliona złotych na OSP to wartość tego dofinansowania nie jest wielka, ale przypominam, że za wyjątkiem 1 % są to w całości środki zewnętrzne, więc jak każdy tego typu prezent są one w rodzinie strażackiej przyjmowane z wielką wdzięcznością.” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

REKLAMA

A reprezentujący tego dnia Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro sekretarz generalny Solidarnej Polski Mariusz Gosek podkreślał, że ministerstwo ani przez moment nie miało wątpliwości na co należy przeznaczyć specjalny fundusz. –„Przekazujemy sprzęt, który został zakupiony z środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ogólna kwota tego funduszu to 100 milionów złotych, natomiast na województwo Świętokrzyskie proporcjonalnie zostało przekazane 5,5 miliona złotych, z czego proporcjonalnie do gminy Końskie trafiła kwota około 40 tysięcy złotych. Program sprawdził się i był na pewno potrzebny. Wszelkie statystyki na to wskazywały, chociażby te że to druhowie strażacy dojeżdżają jako pierwsi na miejsce zdarzeń drogowych. To wynika z mocnego zrzeszenia, z tego że znajdują się w wielu miejscach i łatwiej im często do takiego losowego zdarzenia dotrzeć. Było tak niejednokrotnie, że docierali, była wola pomocy, chęć niesienie ratunku tym którzy ratunku potrzebowali. Natomiast brakowało profesjonalnego sprzętu w tym zakresie. Tutaj naprzeciw wyszedł Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i przekazał 100 milionów złotych na zakup sprzętu dla jednostek. Natomiast do których jednostek sprzęt trafił to decydowali już burmistrzowie, którzy o te środki aplikowali bezpośrednio do Ministerstwa Sprawiedliwości.” – tłumaczył nam Mariusz Gosek, sekretarz Solidarnej Polski.

Z terenu gminy Końskie sprzęt otrzymało dziewięć jednostek: OSP Bedlenko, OSP Bedlno, OSP Dziebałtów, OSP Kazanów, OSP Kornica, OSP Modliszewice, OSP Pomorzany, OSP Sworzyce i OSP Wąsosz.

Zdjęcia:

REKLAMA

Comments are closed.