REKLAMA

Studenci rozpoczęli nowy rok na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [wideo, zdjęcia]

Już po raz piaty studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich rozpoczęli nowy rok akademicki. Ta inicjatywa doskonale przyjęła się w naszym regionie, a obecnie grono słuchaczy wynosi blisko 200 osób! W inauguracji roku udział wzięło około 120 studentów. 

REKLAMA

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego nie mogłoby odbyć się bez pieśni wszystkich studentów, czyli „Gaudeamus Igitur”, a odśpiewał ją chór utworzony przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Potem swoje okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezes UTW „Aktywni” Jolanta Rydzewska –„Każdy nowy rok otwieram z radością i optymizmem. Liczę na Waszą współpracę i zaangażowanie. W dalszym ciągu spotykać się będziemy na wykładach w gościnnych progach Domu Kultury co drugi wtorek miesiąca. Tematyka wykładów dostosowana będzie do Waszych życzeń i zainteresowań, dlatego też proszę o zgłaszanie swoich propozycji. Prowadzone będą też zajęcia ruchowe, nauka języków obcych, informatyka, ale i koła zainteresowań, grupa kabaretowa, chór. Oprócz nauki będą też spotkania integracyjne, zabawy, rajdu, wyjazdy do teatru czy wycieczki krajoznawcze. Wszystko to zależy od Waszych sugestii i zainteresowań” – mówiła do zgromadzonych prezes Rydzewska.

Wśród zaproszonych gości na inaugurację roku akademickiego znaleźli się między innymi: starosta konecki Grzegorz Piec, członek zarządu powiatu Jarosław Staciwa, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, jego zastępca Krzysztof Jasiński, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego Dariusz Kowalczyk, dyrektor Miejsko – Gminnego Domu Kultury Piotr Salata i jego zastępczyni Marzena Kądziela. Przybyła także przedstawicielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Opoczna Barbara Rogowska. Gości witały członkinie zarządu uniwersytetu Teresa Dunajska i Grażyna Chwałek.

REKLAMA

Kilka słów do studentów skierowali przedstawiciele władzy starosta Grzegorz Piec i burmistrz Krzysztof Obratański:

„Drodzy studenci, Szanowni Państwo. Dopiero niedawno byliśmy na zakończeniu roku akademickiego, a tu już mamy rozpoczęcie. Ja Państwu dziękuję za Waszą działalność społeczno-kulturalną i tak jak Pani prezes powiedziała to jest piąty rok, czyli przed Państwem obrona. Spotkamy się prawdopodobnie z tymi pilniejszymi studentami w czerwcu, a z tymi mniej pilnymi spotkamy się we wrześniu. Wszystkiego najlepszego i dobrej zabawy” – przemawiał w żartobliwym tonie starosta Grzegorz Piec.

„Przyłączam się do życzeń i podziękowań, które przed chwilą wygłosił pan starosta. Rzeczywiście trudno znaleźć takie wydarzenie społeczno-kulturalne, w którym bylibyście nieobecni i to w sposób nie tylko bierny jako uczestnicy i odbiorcy, ale jako współorganizatorzy i współautorzy. Bardzo się z tego powodu cieszę i myślę, że mamy wspólny powód do satysfakcji, bo dzięki Wam te uroczystości  i imprezy są znacznie żywsze, bogatsze, pełne powiedzmy sobie szczerze takiej młodości, której wielu znacznie rocznikowo młodszych mogłoby Wam pozazdrościć. Na rok akademicki Państwu życzę odnosząc się do pewnych konkretów – rzeczywiście w nowym Centrum Kultury znajdzie się na pewno miejsce dla siedziby uniwersytetu, ale i rozwoju aktywności. Dzisiaj mogę powiedzieć z pełną satysfakcją, że jesteśmy o kolejny krok bliżej po poniedziałkowej wizycie w Ministerstwie Kultury mam zapewnienie współpracy z ministerstwem w dziedzinie wyposażenia i pewnych aktywności, które z punktu widzenia władz państwowych będą popierane. Z drugiej strony myślę, że należy wrócić do rzeczy, która już była i się udała. Po odnowieniu w nowym składzie rad seniorów i młodzieży mam nadzieję, że włączycie się Państwo w realizację Senioriady w roku 2020, bo była to wyjątkowo udana rzecz i w całości oparta na Waszych pomysłach. Mam nadzieję, że spotkamy się przy wykładach, zajęciach, ale również przy tych spotkaniach, które mają charakter akademicki w dobrym tego słowa znaczeniu. Vivat Academia, vivant Professores, ale przede wszystkim Vivat Studenci!” – przemawiał burmistrz Krzysztof Obratański.

Inauguracyjny wykład wygłosił doktor etnomuzykologii z Opoczna Jan Łuczkowski.  W części artystycznej przybyli mogli podziwiać występ Studia Tańca POINT, posłuchać piosenek w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pośmiać się przy występie uniwersyteckiego kabaretu oraz posłuchać śpiewającej podopiecznej Domu Kultury w Końskich Alicji Woldańskiej. Za scenariusz odpowiadała Anna Wiaderna z MGDK w Końskich.

Wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku w nowym roku akademickim odbywać będą się co dwa tygodnie w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich, zajęcia na tygodniu mają być przeprowadzane zgodnie z ustalonym planem.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *