REKLAMA

Światłowód ma być dostępny wszędzie. Potrzebna pomoc mieszkańców [wideo, zdjęcia]

Firma Nexera doprowadziła już nitkę światłowodową do szkół w powiecie koneckim. Natomiast do końca 2020 roku ta technologia ma być możliwa do zamówienia przez każde gospodarstwo domowe. W gminie Końskie prace się już rozpoczęły, ale by przebiegały sprawnie potrzebne są zgody mieszkańców. 

REKLAMA

W pierwszej kolejności światłowód ma pojawić się tam gdzie problemy z jakimkolwiek internetem były dotychczas największe –„To jeden z najważniejszych problemów współczesności, zgłaszany często na spotkaniach z mieszkańcami. Szczególnie ostro zarysował się podczas spotkań wyborczych w wyborach sołeckich. To taki deficyt w dzisiejszym świecie, gdzie trudno wyobrazić sobie życie bez internetu szczególnie dotkliwy. Po zbudowaniu sieci internetu szerokopasmowego, światłowodowego w ramach Programu Rozwoju Polski Wschodniej Urząd Marszałkowski rozpisał i rozstrzygnął konkurs na rozbudowę sieci w ramach tzw. ‚ostatniej mili'” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Wiadomo, że do końca 2020 roku każdy dom w województwie ma mieć dostęp do internetu światłowodowego. Najpierw nitki zostaną podciągnięte tam gdzie problemy były największe. Mapę dostępu na szerokopasmowego internetu można sprawdzić na jednej ze stron województwa świętokrzyskiego – TUTAJ.  Zgodnie z białymi plamami na tej mapie światłowód w pierwszej kolejności trafi do miejscowości: Dziebałtów, Wąsosz, Piła, Koczwara, Górny Młyn, Czerwony Most, Szabelnia, Pomyków oraz do koneckiego osiedla, które znajduje się wzdłuż ulicy Południowej. W Dziebałtowie prace ruszą już za chwilę –„Tam w skutek kontaktu pani dyrektor Szkoły Podstawowej podczas budowy dostępu do szkoły udało się przy pomocy argumentów technicznych i argumentacji dotyczącej potrzeby i współpracy z miejscowym sołtysem udało się doprowadzić do sytuacji, że projektowanie jest na etapie końcowym, a bardzo szybko zacznie się budowa tej sieci” – tłumaczył nam Krzysztof Obratański burmistrz Końskich.

REKLAMA

O problemie z internetem w swoich wsiach opowiedzieli nam mieszkańcy miejscowości Piła i Wąsosz:

„Jestem mieszkanką Piły i to takiej odległej, bo tuż pod lasem. Ciągle jest problem z dostępem do internetu. Pewnie lepiej by się wypowiedziały moje wnuki. Ja wiem,  że narzekają. Często też słyszałam to na zebraniach sołeckich. Nasz Sześciogród jest rozległy, a nie wszędzie internet dociera. W XXI wieku jest to bardzo potrzebne. Dołożymy wszelkich starań by ludzi uświadomić by nie sprawiali trudności, by ten projekt był zrealizowany. Młodzi na pewno będą bardzo wdzięczni” – mówiła nam Barbara Cieplińska z Piły, a sołtys miejscowości Wąsosz Lucjan Górecki dodawał –„Tak jak przedmówczyni mówiła. Jest to samo, są utrudnienia, a tak naprawdę w ogóle internetu nie ma. Chcielibyśmy żyć w XXI wieku. Uważam, że z wykonaniem u nas nie będzie problemu, a wręcz przeciwnie – zrobimy wszystko by jak najszybciej ten światłowód u nas był. Kiedy spotykamy się na zebraniach sołeckich czy OSP jednym głosem wszyscy młodzi mówią – dzisiaj bez tego nie ma życia” – tłumaczy sołtys.

By światłowód dotarł do wszystkich domów niezbędne będzie uzyskanie zgód od właścicieli wielu posesji. W związku z tym władze gminy apelują do mieszkańców o współpracę –„Będzie to rozprowadzane po działkach również prywatnych tak by umożliwić dostęp wszystkim mieszkańcom. Stąd prośba przedstawicieli Nexery o ułatwienia w dostępie do informacji i do uzyskiwanie zgód właścicielskich […] Nasz apel ze strony gminy dotyczy tych mieszkańców przez których posesje światłowód będzie przechodził. On nie wszędzie da się puścić przez działki publiczne, drogowe, czy napowietrznie. Będzie wymagał zgody na przejście przez teren. Jest mało konfliktowy, bo nie są to wielkie wykopy jak pod kanalizację, ale bez takiej współpracy, bez zgód możemy napotykać się na trudności. Do mieszkańców, których odwiedzą przedstawiciele firmy, sołtysi, przedstawiciele samorządów mam apel by starać się zrozumieć potrzeby współczesności. Jeżeli ktoś nie czuje takiej potrzeby to niech zapyta swoją córkę, syna, czy wnuka o to czy aby na pewno nie jest im to potrzebne” – apeluje burmistrz Obratański.

Wspomniane lokalizacje otrzymają dostęp do internetu światłowodowego jako pierwsze, ale do końca 2020 roku wszystkie domy nie tylko w gminie Końskie, ale i powiecie koneckim powinny uzyskać możliwość podłączenia się do szybkiej sieci.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *