REKLAMA

Świetlice otwarte dla dzieci z gminy Radoszyce. Ruszyły zajęcia [wideo, zdjęcia]

Trwa realizacja projektu pod nazwą „Świetlice w gminie Radoszyce”. Budynki świetlic wiejskich w Mościskach Dużych i Jakimowicach przeszły zarówno wizualne, jak i funkcjonalne zmiany, a z początkiem lutego ruszyły zajęcia dla młodzieży i rodziców.

REKLAMA

„Jest to projekt dedykowany dla naszej młodzieży. Mamy aż 60 uczestników, świeżo otworzyliśmy teraz nasze świetlice po okresie zamknięcia, okresie covidowskim. Zmiany przeszły gruntowne, od wyglądu wewnętrznego poprzez dobudowę. Np. w Mościskach Dużych nie mieliśmy łazienek, w związku z tym mogliśmy te łazienki wykonać” – informuje nas burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

Ponadto wymieniona została instalacja centralnego ogrzewania oraz piece. W każdym z budynków na potrzeby zajęć zostały przygotowane także kuchnie. Warto dodać, że obiekty są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Projekt realizowany jest od maja 2020 roku. Zajęcia odbywały się jedynie we wrześniu, ponieważ od października świetlica zawiesiła działanie ze względu na epidemię. Z początkiem lutego placówki ponownie funkcjonują i oferują zarówno dzieciom, jak i rodzicom szereg zajęć.

„Codziennie od godziny 14 do 18 są otwarte świetlice. Są realizowane zajęcia z języka angielskiego, informatyczne, artystyczne, matematyczne, kulinarne i sportowe. Sportowe odbywają się częściej ze względu na sytuację, którą mamy – żeby dzieci trochę rozruszać, bo nie chodzą do szkoły. Oprócz tego dla rodziców, bo 31 rodziców zapisało się do projektu, mamy punkt wsparcia rodziny. Są to zajęcia z pedagogiem, psychologiem oraz doradztwo prawne” – mówiła nam Justyna Wójtowicz-Góźdź, koordynatorka projektu.

Porozmawialiśmy także z uczestnikami zajęć. Czy chętnie biorą w nich udział?

„Jest fajnie, cieszymy się, że możemy się spotkać, porozmawiać i wspólnie spędzić czas. Bardzo lubię zajęcia kulinarne, bo możemy bawić się w kuchni, robimy dużo ciekawych rzeczy” – opowiada nam Amelia.

„Zajęcia są bardzo fajne, można spędzić czas ze znajomymi zamiast siedzieć w domu i się nudzić. Najbardziej lubię gotowanie, zajęcia artystyczne i angielski” – mówi nam Oliwia.

„Mi się też bardzo podobają szczególnie dlatego, że jest dużo zajęć edukacyjnych, dzięki czemu mogę się trochę poduczyć, bo jest nauczanie zdalne. Mogę też się spotkać z przyjaciółmi” – opowiada nam Natalia.

Również koordynatorka projektu przyznaje, że zainteresowanie zarówno dzieci, jak i rodziców było bardzo duże i przewyższyło oczekiwania włodarzy Radoszyc.

„Mamy duże zainteresowanie. Przygotowaliśmy 30 miejsc dla dzieci i 30 dla rodziców. Ze względu na to, że tych wniosków było bardzo dużo, to do projektu przyjęliśmy 44 dzieci i 31 rodziców. Do tej pory zgłaszają nam się ludzie, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach. Napisaliśmy kolejny projekt, podobne wsparcie, mamy nadzieję, że dostaniemy takie dofinansowanie. Wtedy dzieci, które teraz wsparcia nie otrzymały teraz je otrzymają” – informuje nas Justyna Wójtowicz-Góźdź.

Projekt, o którym mówi opiekunka objąłby tym razem świetlicę w Wilczkowicach. Jeśli gminie uda się pozyskać dofinansowanie na to zadanie, na pewno o tym Państwa poinformujemy.

Całkowity koszt inwestycji to nieco ponad 470 tysięcy złotych, z czego ponad 430 tysięcy to środki zewnętrzne z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Zdjęcia (Kamil Olesiński, Urząd Miasta i Gminy Radoszyce):

REKLAMA

2 thoughts on “Świetlice otwarte dla dzieci z gminy Radoszyce. Ruszyły zajęcia [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Klub Seniora w Radoszycach rusza od września | TKN24

  2. Pingback: Projekt "Świetlice w gminie Radoszyce" w Wilczkowicach | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *