REKLAMA

Świetlice w Młynku i Trzemosznej w budowie. Są informacje dla pozostałych sołectw [wideo]

W 2023 roku sołectwa gminy Końskie powinny mieć wiele powodów do radości. To dlatego, że wiele z nich może doczekać się nowych lub wyremontowanych świetlic wiejskich. 

REKLAMA

Po tym jak poprzedni wykonawca porzucił plac budowy po wykonaniu etapu „zero” teraz na nowo rozpoczęły się budowy świetlic w miejscowościach Trzemoszna oraz Młynek Nieświński –„Prace przy budowie świetlic zawieszone przez rok czasu po podpisaniu umowy z wykonawcą zaczęły nadawać tym budynkom kształty docelowe i to bardzo szybko. W Młynku Nieświńskim jest już dach, więźba dachowa rozłożona w budynku w Trzemosznej i jeżeli tylko nie będzie przeszkód związanych z opadami śniegu to obydwa budynki będą już pod dachem i będą umożliwiały prowadzenie robót wykończeniowych w środku. Tempo jest tutaj bardziej niż zadowalające i tutaj wykonawca jest przygotowany do realizacji tej inwestycji w szybkim tempie, sprawnie i myślę ku radości tych, którzy na te świetlice już od dawna czekają”  – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Nowego wykonawcę wyłonił dopiero czwarty przetarg. Poprzednie były unieważniane, ponieważ oferty zaczynały się od minimum 750 tysięcy złotych. W przetargu, w którym wyłoniono wykonawcę oferty były już poniżej 500 tysięcy złotych –„Opłacało się unieważniać tamte przetargi, organizować je od nowa. Z tego punktu widzenia gmina Końskie ze swoich własnych środków zaoszczędziła około pół miliona złotych”  – dodaje Obratański.

REKLAMA

Samorząd ogłosił już pierwszy przetarg w ramach tak zwanej wielkiej rewitalizacji wsi koneckiej. Gmina jednak go unieważniła –„Między ogłoszeniem przetargu, a otwarciem ofert zmieniły się warunki, które powinniśmy narzucić potencjalnym wykonawcom. One są bardziej przyjazne dla wykonawcy. Modyfikacja zasad realizacji Polskiego Ładu oznacza konieczność wprowadzenia do umowy obowiązku przewidzenia waloryzacji wynagrodzenia jeśli realizacja trwa więcej niż pół roku. To taki element bezpieczny dla wykonawcy, że nagły wzrost cen udokumentowany może być gratyfikowany wzrostem wynagrodzenia, co do tej pory nie było oczywiste. Druga ważniejsza rzecz jest taka, że mogą być płatności cząstkowe rozłożone w czasie. Do tej pory były dwie możliwości: albo całość płacona po zakończeniu albo jedna płatność pośrednia do wysokości udziału własnego gminy, czyli znaczną część kosztów budowy ponosił sam wykonawca, czyli on wszystko kupował, płacił wynagrodzenia, a po zakończeniu robót mógł liczyć na wynagrodzenie. To oczywista niedogodność i koszt, bo trzeba sobie w ofertę wliczyć albo zasoby własne albo koszt kredytu” – opowiada burmistrz Obratański.

Włodarze liczą na to, nowe warunki dla wykonawcy mogą spowodować napłynięcie korzystniejszych ofert. Nowy przetarg dotyczący rewitalizacji wsi koneckiej, która zakłada budowę lub remonty wielu świetlic wiejskich powinien zostać rozstrzygnięty w najbliższych tygodniach. Przypomnijmy, że w przypadku tego projektu gmina uzyskała dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Strategicznych wynoszące aż 9 milionów złotych. Przypomnijmy, że modernizowane będą świetlice wiejskie w miejscowościach Wąsosz oraz Sworzyce. Budowa od zera lub rozbudowa obiektów będzie miała miejsce w Jeżowie, Wincentowie, Gatnikach, Brodach, Pile, czy Sierosławicach.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Świetlice w Młynku i Trzemosznej w budowie. Są informacje dla pozostałych sołectw [wideo]

  1. […] programów zewnętrznych. Mowa o świetlicach w Młynku Nieświńskim oraz Trzemosznej (o nich TUTAJ). Łącznie więc jest szansa, że w 2023 roku lub najpóźniej w 2024 na terenie gminy Końskie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *