REKLAMA

Świetną wystawę plakatów i ogłoszeń można oglądać w koneckiej bibliotece [wideo, zdjęcia]

Te plakaty i ogłoszenia wisiały na murach budynków i słupach ogłoszeniowych w Końskich w latach 1914-1921. Zbiory są znakomicie zachowane i oddają klimat tamtych lat. Od piątku wystawę z plakatami można oglądać w Bibliotece Publicznej w Parku Miejskim w Końskich. Naprawdę warto!

REKLAMA

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego PTTK Końskie i została przygotowana z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, a jak mówi nam Wojciech Pasek tego typu smaczków w muzealnych zbiorach jest o wiele więcej. –„Wydobyliśmy z naszych magazynów muzealnych zbiór około dwustu plakatów i obwieszczeń z okresu kształtowania się polskości oraz ostatnich lat, gdy Polska i Końskie były pod zaborami. Wszystkie te dokumenty dotyczą miasta Końskie. Mamy klęskę urodzaju, bo zdecydowanie więcej mamy dokumentów niż przestrzeni, na której mogliśmy je pokazać. Aż prosi się by ziściły się marzenia regionalistów i by Końskie miały godną prawdziwego muzeum siedzibę na placówkę muzealną. Wtedy możnaby podczas stałych i czasowych wystaw eksponować podobne dokumenty, które są w zasobach Muzeum Regionalnego PTTK Końskie.” – mówił nam Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

REKLAMA

Wśród zbiorów można zobaczyć prawdziwe perełki, z którymi zapoznać powinien się każdy Konecczanin. My wypatrzyliśmy na przykład plakat zapraszający na pierwsze piłkarskie derby powiatu koneckiego, czyli mecz Końskie kontra Radoszyce! Wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć to i mnóstwo innych, podobnych, arcyciekawych ogłoszeń zapraszamy do Biblioteki. Wystawę mogą zwiedzać także zorganizowane grupy – np. szkolne.

Oprócz biblioteki organizatorem wystawy są: Muzeum Regionalne PTTK Końskie oraz Komisja Opieki nad Zabytkami przy PTTK Końskie. Można ją oglądać przynajmniej do połowy października.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *