REKLAMA

Święto 3 Maja w Końskich z Hanną Banaszak [wideo, zdjęcia]

W Końskich obchody święta Konstytucji 3 Maja były tradycyjne, a zarazem nieco innowacyjne. Pewną nowością były tak piękne występy artystyczne w Parku Miejskim. Wiele emocji jak co roku towarzyszyło biegom, a dzień zakończył koncert Hanny Banaszak. 

REKLAMA

W Końskich uroczystości rozgrywały się pomiędzy skrzydłami pałacowymi w Parku Miejskim, a rozpoczęła je Orkiestra Miejska. Następnie wciągnięto flagę na maszt. Oficjalną częścią obchodów sterował Dariusz Ogłoza, wicedyrektor koneckiego Domu Kultury. Kiedy biało-czerwona flaga zawisła już nad licznie zgromadzonymi w parku mieszkańcami powitano wszystkich gości. Starostwo Powiatowe reprezentowali: wicestarosta Andrzej Lenart oraz radna powiatowa Dorota Duda, a miasto wszyscy trzej burmistrzowie: Marcin Zieliński, Krzysztof Jasiński i Krzysztof Obratański. –„Chciałbym powitać serdecznie wszystkich, którzy zadali sobie trud aby przyjść tutaj na wspólne spotkanie odwołujące się pamięcią do czasów Konstytucji 3 Maja. Tu pod ołtarzem ojczyzny, pod Gloriettą przez dziesiątki lat spotykali się nasi przodkowie by pamięć kultywować, wspominać utraconą suwerenność i wspominać jej odzyskanie. Samorząd Konecki organizuje spotkania, które mają kilku zbiorowych bohaterów. To bohaterowie symboliczni: biało-czerwona flaga narodowa, hymn państwowy, poczty sztandarowe odwołujące się do idei wspólnych wartości. W tym roku widoczny jest drugi zbiorowy bohater: to dzieci i młodzież.” – mówił Obratański.

Święto Konstytucji 3 maja Końskie 71

REKLAMA

W swoich słowach burmistrz nawiązał do znakomitych występów artystycznych, które na ten dzień przygotowali uczniowie i przedszkolaki. Gimnazjaliści z popularnej dwójki pod okiem dyrektora Waldemara Ceckiego brawurowo odtańczyli Mazura niemalże porywając do tańca zgromadzonych konecczan. Przedstawili oni także scenkę historyczną nawiązującą do uchwalenia konstytucji  za panowania Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Należy też wspomnieć o pięknym tańcu zaprezentowanym przez przedszkolaki z placówek nr 7, 2 i 3. Najmłodsze dzieci zaprezentowały tradycyjnego Poloneza. Część artystyczna naprawdę przypadła do gustu konecczanom, była ona znakomitym urozmaiceniem obchodów patriotycznego święta. Za jej przygotowanie odpowiadała pracownica Domu Kultury Anna Wiaderna. Oprawę muzyczną zapewniło Studio Piosenki MGDK, a nad całością pieczę sprawował wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.

Burmistrz Obratański w wystąpieniu nawiązał również do obecnej sytuacji politycznej w kraju i targowicy związanej z Konstytucją III RP i Trybunałem Konstytucyjnym. Mówił on, że nie godzi się by jakiekolwiek środowiska polityczne wykorzystywały najważniejszy w państwie dokument do politycznych gier.

Część oficjalna zakończyła się salwą honorową. Po niej uczestnicy święta przemaszerowali ulicami miasta do Kolegiaty pw. Świętego Mikołaja by wziąć udział w patriotycznej mszy świętej. Po południu  zaplanowano tradycyjne trzeciomajowe biegi. Na starcie stanęli więc zawodnicy w różnym wieku, w tym najmłodsi, którzy nie chodzą jeszcze nawet do przedszkola. Podobnie różnorodne były dystanse, na których przyszło rywalizować konecczanom i gościom. Łącznie we wtorek po parku biegało około 300 dzieciaków, a do tego jeszcze przynajmniej kilkudziesięciu dorosłych. Najważniejszym był jednak bieg główny zaplanowany na 17.00. W nim wystartowali zawodnicy już o znanej marce, półzawodowcy i zawodowcy. Wśród kobiet na dystansie 2000 metrów najlepszą okazała się Łucja Wiktorowicz z Opoczno Sport Team. Najszybszym mężczyzną na dystansie 3000 metrów został Mateusz Celak również reprezentujący Opoczno Sport Team. Zwycięzców po zakończeniu rywalizacji udekorowali: wiceburmistrz Krzysztof Jasiński i prezes koneckiego PTTK-u Wojciech Pasek.

Po sportowej uczcie miasto zaprosiło na coś dla ucha i duszy. W hali sportowej przy ulicy Stoińskiego wystąpiła Hanna Banaszak. Niestety w związku z wyraźnym życzeniem artystki możemy zaprezentować Państwu tylko jeden utwór z koncertu (wideo wkrótce). Dodajmy również, że hala nie zapełniła się do ostatniego miejsca.

Święto Konstytucji 3 maja Końskie 75

Całą galerię zdjęć z koneckich obchodów znajdą Państwo TUTAJ. 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *