REKLAMA

Święto plonów w Rudzie Malenieckiej [wideo, zdjęcia]

Za najpiękniejszy wieniec dożynkowy spośród zaprezentowanych podczas tradycyjnych dożynek w gminie Ruda Maleniecka uznano ten upleciony przez gospodynie z Wyszyny Fałkowskiej. Tegoroczne święto plonów z uwagi na epidemiczne obostrzenia przyjęło skromniejszy charakter – odbyła się tylko uroczysta msza święta, a podczas niej zaprezentowano przygotowane przez mieszkańców wieńce. 

REKLAMA

Dożynkową mszę w niedzielę o godzinie 11:30 sprawował ksiądz Paweł Węgrzynowski – proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Rudzie Malenieckiej. Oprawę mszy zapewniły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Ruda Maleniecka oraz poczet ze Szkoły Podstawowej w tej miejscowości. Oprócz mieszkańców pojawili się też włodarze: wójt gminy Leszek Kuca, jego zastępca Piotr Piec oraz przedstawiciele powiatowej władzy: starosta Grzegorz Piec i członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa.

W trakcie nabożeństwa zaprezentowane zostały wieńce dożynkowe z ośmiu wiosek. Wszystkie  charakteryzowały się niezwykłą starannością wykonania i wspaniale wpisały się w staropolską tradycję Święta Plonów.

REKLAMA

Szczególną uwagę zwracała praca wykonana przez gospodynie z Wyszyny Fałkowskiej, którą nagrodzono I miejscem. Na kolejnych pozycjach znalazły się wieńce z Dęby (II miejsce) i Młotkowic (III miejsce). Podczas Mszy Św. podziękowano za tegoroczne zbiory i trud rolników.

Można się spodziewać, że najpiękniejszy wieniec z Wyszyny Fałkowskiej będzie reprezentował gminę Ruda Maleniecka na dożynkach powiatowych. Te mają odbyć się już w sobotę 11 września.

Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich):

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *