REKLAMA

Święto seniorów w koneckim parku. Odbyły się 'Senioralia’ [wideo, zdjęcia]

W niedzielę w Parku Miejskim w Końskich odbyły się Senioralia pod hasłem „Żyjmy pełnią życia” – była to impreza skierowana do seniorów z terenu całej gminy w ramach programu „Gmina przyjazna seniorom”. Dla zgromadzonych przygotowano wiele atrakcji zarówno na scenie, jak i poza nią, co poskutkowało dużą frekwencją.

REKLAMA

Wydarzenie poprowadziły przedstawicielka Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich Anna Wiaderna oraz wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teresa Dunajska. Oficjalnie Senioralia otworzyli burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański oraz gość specjalny – dr Marek Pilch, ambasador „Głosu Seniora”.

„Mam ogromną satysfakcję z tego, że współpraca nawiązana prawie 2 lata temu dzięki panu doktorowi ze środowiskami, które inspirują, animują działalność wśród seniorów – ona dzisiaj ma swój renesans po okresie pandemii, ale żeby ona mogła mieć renesans, to tak naprawdę nigdy nie mogła obumrzeć. Jest rzeczą ważną, że te środowiska, które, wydaje się, że mają więcej czasu, a których doświadczenia życiowe, umiejętności są bezcenne, jeżeli chodzi o nasze społeczeństwo. One znajdują pola nie tylko swojej ekspresji, swojej aktywności, ale pola przekazywania tej wiedzy, tych doświadczeń nawet w formie zabawowej” – przemawiał do zgromadzonych Krzysztof Obratański.

REKLAMA

„Życzę udanych senioraliów i powiem, jak mówiłem w Krakowie – Senioralia to jakby Juwenalia 40 lat później. Cieszmy się, bawmy się. Zapraszam wszystkich i dziękuję za zaproszenie, wszystkiego najlepszego” – mówił Marek Pilch.

Następnie przybyły gość wręczył Certyfikat Honorowego Ambasadora Głosu Seniora Teresie Dunajskiej za działania na rzecz seniorów w Końskich, a następnie prowadzące poinformowały zgromadzonych o znajdujących się na terenie imprezy stoiskach – profilaktycznych, gastronomicznych i prozdrowotnych. Tego dnia na scenie w Parku Miejskim wystąpiło także wielu artystów.

„Dzisiaj jest mnóstwo atrakcji dla naszych kochanych seniorów. Przewidziany jest występ artystyczny każdej z grup senioralnych – Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Związku Nauczycielstwa Polskiego, niepełnosprawnych z Warsztatu Terapii Zajęciowej, z Domu Dziennego Pobytu działającego przy MGOPS w Końskich. Niejednokrotnie będą też wiersze, piosenki, będzie skecz, mnóstwo atrakcji, a poza tym będzie gawędziarz, znany naszym seniorom śpiewak ludowy Wacław Pejas, który na pewno rozbawi naszą publiczność, no i oczywiście gwiazda wieczoru – Kapela Biesiadna ze Śląska, na co na pewno czekamy i będziemy się mogli przy tej muzyce bawić” – mówi nam Anna Wiaderna, przedstawicielka MGDK w Końskich.

Atrakcje tego dnia nie były jednak wyłącznie na scenie. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Południowa” oferował bezpłatne badania poziomu cukru we krwi czy pomiar ciśnienia, seniorzy mogli także zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19. Chętni mogli wziąć udział w zajęciach z kijkami do nordic walkingu, zasięgnąć porad fryzjerskich przy stoisku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich czy też skosztować pysznych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy. Namiot o charakterze profilaktyczno-informacyjnym przygotowała Komenda Powiatowej Policji w Końskich – mundurowi informowali o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na seniorów, a także wręczali elementy odblaskowe. Wystawy prac przygotowali także Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Placówka Pobytu Dziennego działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Podczas wydarzenia obecni byli również wiceburmistrzowie Końskich Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka, dyrektor MGDK w Końskich Piotr Salata, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich Dariusz Kowalczyk, słuchacze Stowarzyszenia UTW z prezes Jolantą Rydzewską na czele oraz przedstawiciele Rady Seniorów w Końskich.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *