REKLAMA

Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki. Co oznacza dla Sielpi i Maleńca? [wideo]

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Ministerstwem Rozwoju wdraża projekt Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki. Na jego trasie znalazły się dwa obiekty z powiatu koneckiego: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. 

REKLAMA

„Projekt realizujemy teraz. Musimy go zakończyć w tym roku. Pozyskaliśmy fundusze na oznakowanie szlaku techniki przemysłowej po dawnym Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Dwa obiekty – w Sielpi i w Maleńcu są ujęte w ramach tego projektu. Łączna długość tego szlaku to prawie 300 kilometrów”  – tłumaczy Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego na ten projekt przeznaczy 115 tysięcy złotych, a aż 85 tys pozyskała z Ministerstwa Rozwoju. Cały, oznakowany szlak samochodowy będzie liczył 290 kilometrów. Oprócz oznakowania w ramach wspomnianej kwoty zaprojektowano też identyfikację wizualną całego szlaku. Na szlaku znajdzie się 20 zabytków techniki z województwa świętokrzyskiego, a w tym 2 z powiatu koneckiego: Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu„Są unikatowe pod kątem dawnego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. To duża atrakcja turystyczna i uznaliśmy, że nie tylko sam internet, ale również te znaki drogowe. One są charakterystyczne, takie brązowe i na pewno Państwo wielokrotnie widzieli je jeżdżąc samochodem. Są niezwykle ważne, bo często kierowcy omijają takie obiekty, a też mogliby do nich zajrzeć. Zrewitalizowany zbiornik w Sielpi przyciągnął masy turystów. Obserwowaliśmy to. Ludzie potrzebowali po pierwszym lockdownie wyjść na świeże powietrze i wypoczynek na plaży, turystyka aktywna były bardzo modne. Jest też szlak Green Velo i uważamy, że atrakcje muszą się uzupełniać i musimy po prostu łączyć te oferty, bo turystyka jest teraz bardzo wymagającym turystą” – mówi Piętak.

REKLAMA

ROT wpadł na pomysł stworzenia i oznakowania nowego szlaku z uwagi na zainteresowanie nim konkretnych turystycznych grup docelowych. W założeniu szlak, na którym znalazła się Sielpia i Maleniec ma przede wszystkim uczyć –„Walory edukacyjne jak najbardziej. Jako ROT prowadzimy wiele badań i również robimy działania promocyjne ukierunkowane na konkretne województwa: mazowieckie, śląskie, ale mamy też informację, że np. Holendrzy, czyli goście z zagranicy są bardzo zainteresowani tego typu atrakcjami turystycznymi. Dlatego tę grupę docelową chcemy zagospodarować”  – opowiada nam prezes ROT-u.

Na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki znalazło się łącznie 20 obiektów. Doprowadzać będzie do nich wspomniane oznakowanie drogowe, umieszczone przy głównych skrzyżowaniach i ruchliwych jezdniach. Z kolei przy 11 atrakcjach staną także specjalne tablice informacyjne. Takowe umieszczone zostaną zarówno w Sielpi, jak i w Maleńcu.

Tak wyglądają tablice z opisami atrakcji ustawione na Świętokrzyskim Szlaku Zabytków Techniki

REKLAMA

Dodaj komentarz