REKLAMA

Świętowali odlewnicy z powiatu koneckiego [wideo, zdjęcia]

Starostwo Powiatowe w Końskich postanowiło powrócić do organizacji święta zawodu bardzo ważnego dla ziemi koneckiej. W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu zorganizowano Dzień Odlewnika.

REKLAMA

Dobór miejsca pod to święto nie był przypadkowy. Odlewnicy spotkali się w sali, która znajduje się przecież tuż obok zabytkowej walcowni i gwoździarni. Na spotkanie przybyli przedstawiciele tego zawodu z naszego powiatu, samorządowcy, a także dyrektorzy szkół. Ostatni w związku z tym, iż chcą oni promować naukę zawodów, również zawodu odlewnika w swoich placówkach. W imieniu wszystkich zaproszonych odlewników dziękowali przedstawiciele Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich.

We wstępie wszystkich przywitali gospodarze tego dnia – starosta konecki Bogdan Soboń oraz członek Zarządu Powiatu Dorota Duda.  Oboje opowiadali gościom o Kuźnicach Koneckich, które każdego roku organizowane są w Maleńcu, a także o planach na ich nową formułę.

REKLAMA

„Zamysł jest taki wstępny by już nie siedzieć cały czas w Maleńcu, ale by przez powiat przejechać. Zaczęlibyśmy gdzieś w Smykowie, potem Radoszyce, potem przystanek przy hucie w Jacentowie, Ruda Maleniecka i Maleniec. Wydaje mi się, że byłoby to interesujące. Tak ze trzy, cztery autokary, bo pewnie tylu byłoby zainteresowanych. Natomiast dla młodzieży, dla rowerzystów byśmy równorzędnie zrobili trzy etapy kolarskie. Dla zaawansowanych od Smykowa, średniozaawansowanych z Radoszyc, a zupełnie niedzielni startowaliby z Rudy. Wszyscy spotkalibyśmy się w Maleńcu.” – opowiadał Bogdan Soboń, starosta konecki.

„Kto z Państwa nie uczestniczył w Kuźnicach Koneckich to mamy tu wystawę o nich w retrospekcji. Mogliśmy ją oglądać podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich” – zachęcała Dorota Duda.

Dzień Odlewnika fot. Starostwo Powiatowe (1)

Po powitaniach i słowie wstępu o samym Maleńcu rozpoczęła się seria prelekcji i pokazów. Najpierw zaprezentowano nowy film opowiadający o powiecie koneckim „Powiat konecki 2016” (jesień), po nim swoją prelekcję miał Adam Sosnowski – były starosta mówił o historii odlewnictwa na Konecczyźnie. Po nim wyemitowano film „Huta sprzed 100 lat” pokazujący Zabytkowy Zakład w Maleńcu w kadrach z 1957 roku. O tym dziele kilka słów powiedział dyrektor obecnego malenieckiego muzeum dr Maciej Chłopek. –„Była tutaj wycieczka z NOT-u z Ostrowca i wspomniano mi właśnie o takim filmie. O tym, że jest coś takiego i udało się dotrzeć do tego materiału. Okazało się, że film został nagrany w 1957 roku w Maleńcu za sprawą wielkiego orędownika metalurgii prof. Mieczysława Radwana.” – tłumaczył dyrektor muzeum.

Po prelekcjach i pokazach uczestnicy spotkania spożyli wspólny posiłek, a na zakończenie dnia mogli obejrzeć całość Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.

Zdjęcia(własne, H. Gołos):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *