REKLAMA

Świętowali setną rocznicę 'Cudu nad Wisłą’ w scenerii rodem z XX wieku [wideo, fotorelacja]

W sobotę 15 sierpnia przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich obchodzono setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wydarzeniu przewodziło hasło „W hołdzie bohaterom”. Uroczystości, patriotyczny koncert oraz wiele innych atrakcji odbyło się w scenerii wzorowanej na 1920 rok – specjalnie na ten dzień powstały Koszary Powiatu Koneckiego.

REKLAMA

Zarys historyczny bitwy, która rozegrała się sto lat temu i jest nazywana „Cudem nad Wisłą” przybliżył nam historyk, naczelnik wydziału promocji powiatu koneckiego Marian Wikiera –„Sto lat temu Polacy pokazali, że potrafią przeciwstawić się silnej nawale wroga. Naród wykazał jedność, oręż polski odniósł wielkie zwycięstwo. Cały naród był zmobilizowany. To był sukces nie tylko żołnierzy, ale i tych, którzy pomogli się temu wojsku przemieścić – kolejarzy, grup zaopatrzeniowych. Był to ogromny sukces logistyczny państwa, które dopiero się tworzyło, praktycznie istniało dopiero rok! W krótkim okresie czasu potrafiono zorganizować wszystko, co było potrzebne do odniesienia zwycięstwa” – opowiada nam Marian Wikiera.

REKLAMA

W uroczystościach wzięli udział m. in. Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, władze powiatu koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem na czele, włodarze gminy Końskie z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim na czele, wójt gminy Gowarczów Stanisław Pacocha, a także przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, nadleśnictw oraz placówek edukacyjnych.

Andrzej Pruś w rozmowie z nami zwrócił uwagę na to, jak ważna dla patriotycznej postawy Polaków jest nieprzymuszona organizacja oraz chęć uczestnictwa w takich wydarzeniach –„Za chwilę jadę do sąsiedniego powiatu do naprawdę małej miejscowości, gdzie również uroczystość związana z dzisiejszym świętem będzie się odbywać i one właśnie w takich miejscach mają szczególną wartość, gdzie nikt nie zmusza lokalnych władz, czasem sołtysów czy Kół Gospodyń Wiejskich by je organizować, a mimo to się dziś odbywają” – mówi nam Przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

Obchody rozpoczął symboliczny przemarsz pocztów sztandarowych i służb mundurowych spod Powiatowego Urzędu Pracy na teren Koszar. Tam nastąpiło wciągnięcie flagi i odegranie hymnu narodowego. Następnie ks. dziek. Andrzej Zapart, proboszcz kolegiaty pw. św. Mikołaja w Końskich celebrował mszę polową.

Kolejnym punktem w harmonogramie obchodów było złożenie wieńców pod pomnikiem patrona powiatu, bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. Po uroczystościach wystąpił bard Bartłomiej Kurowski z recitalem pieśni patriotycznych. 

Po koncercie Grzegorz Piec wręczył przedstawicielom szkół, dla których Starostwo jest organem prowadzącym (tj. szkoły ponadpodstawowe oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy) albumy o Bitwie Warszawskiej. Następnie Pucharem Starosty nagrodzono zwyciężczynię konkursu „XV pytań na 15 sierpnia” – Karolinę Ambroży. Ostatnim punktem programu był występ młodzieży licealnej z programem „Wyśpiewany obraz tamtych dni”.

Wagę sobotniego wydarzenia i konieczność kultywowania patriotyzmu podkreślił starosta konecki Grzegorz Piec –„Musimy o tym pamiętać, bo czy to jest sierpień 1920 czy to jest wrzesień 1939 roku widzimy, że gdy przychodzi zagrożenie Polacy zawsze zostają sami. Musimy zawsze o tym pamiętać, przypominać tych ludzi, którzy pomimo sytuacji beznadziejnej – trzeba do końca wierzyć i pamiętać o tych ludziach, którzy poświęcili swoje życie. Dzięki nim możemy się tutaj spotykać i upamiętniać takie chwile” – mówi nam starosta konecki.

Dla zgromadzonych przygotowano wiele atrakcji. Każdy wchodzący na teren Koszar Powiatu Koneckiego po uprzednim zmierzeniu temperatury otrzymywał jednorazową przepustkę, która była jednocześnie losem na loterię fantową. Takich przepustek przygotowanych było 150, a w tym znajdowało się 30 zwycięskich numerów.

Pod starostwem stanęła także wystawa broni Muzeum Orła Białego, szpital polowy oraz punkt rekrutacji do Ochotniczej Armii Pamięci, w których można było sobie założyć pamiątkową książeczkę zdrowia i książeczkę wojskową. Każdy uczestnik obchodów mógł skosztować bigosu bądź żołnierskiej grochówki w kasynie i kantynie Leliwa, które obsługiwały kucharki z SOSW Barycz. Nazwa kantyny także nie była przypadkowa i zawierała odniesienie do historii naszego regionu –„Leliwa nie przypadkowo – Władysław Tarnowski – dziedzic dóbr koneckich był herbu Leliwa, stąd pomysł, aby kantynę kasyno nazwać na jego cześć” – dodaje Marian Wikiera.

Na terenie Koszar miały miejsce także wernisaże wystaw „Drogi do niepodległej” oraz „Synowie ziemi koneckiej 100 lat temu”, którą stworzyli mieszkańcy powiatu przynosząc pamiątki z tamtych lat. Dodatkowo każdy uczestnik obchodów mógł otrzymać bezpłatne, okolicznościowe wydanie „Gońca Powiatu Koneckiego”.

Wkrótce znajdziecie w naszym portalu obszerną wideorelację z obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w powiecie koneckim.

Skrót wideo wydarzenia:

Zdjęcia:

REKLAMA


Dodaj komentarz