REKLAMA

Szejna do PiS: 60% z Funduszu Odbudowy musi trafić do samorządów. Bądźcie wreszcie uczciwi!

Poseł na Sejm RP pochodzący z Końskich Andrzej Szejna apelował i ostrzegał Prawo i Sprawiedliwość, że Lewica zgodzi się na przyjęcie Funduszu Odbudowy, ale tylko pod pewnymi warunkami. Jego zdaniem rząd musi zagwarantować, że duży procent pieniędzy trafi do samorządów, a o ich rozdziale nie będzie decydował klucz polityczny. 

REKLAMA

Szejna podczas ostatniego posiedzenia Sejmu RP w imieniu klubu Nowej Lewicy wystąpił w sprawie przyjęcia europejskiego Funduszu Odbudowy. Wiadomo, że rządzące w kraju Prawo i Sprawiedliwości poszukuje sprzymierzeńców do przyjęcia tego „nowego Planu Marshalla”, który zakłada zadłużenie się przez wspólnotę, a zarazem zacieśnienie więzi między pomiędzy poszczególnymi krajami. Dla Szejny sam plan jest bardzo dobrym rozwiązaniem – choćby dlatego, że na wiele lat uniemożliwi on ratyfikującym opuszczenie UE –„Wiem, że jeżeli Fundusz Odbudowy będzie ratyfikowany w Europie to oznacza, że takie ugrupowania jak Prawo i Sprawiedliwość już nie będą miały szans wyprowadzić nas z Unii Europejskiej. PollExit nie będzie miał racji bytu, a na to liczy pan Zbigniew Ziobro” – przemawiał Parlamentarzysta RP.

Szejna uderzył także w obóz rządzący mówiąc o tym, że jednocześnie osłabia on Unię Europejską oraz wymaga od niej coraz więcej –„Takie ugrupowania jak Prawo i Sprawiedliwość, jak partia pana Orbana chcą Unii słabej, a za chwilę od tej samej Unii żądają stanowczego i silnego działania: w sprawie pandemii, w sprawie rozwiązywania problemów gospodarczych, obrony miejsc pracy i wsparcia wspólnego rynku. Jesteście schizofrenikami!”  – zauważał Szejna.

REKLAMA

W końcu reprezentant naszego województwa mówił o swoich obawach odnośnie tego jak partia rządząca podzieli środki unijne związane z Funduszem Odbudowy. Zdaniem Szejny istniejący obecnie Fundusz Inwestycji Lokalnych pokazuje, że rząd PiS przekazuje pieniądze tylko do tych samorządów, w których u władzy znajdują się osoby startujące z list związanych ze Zjednoczoną Prawicą  –„Chcę Wam dzisiaj tu i teraz powiedzieć w imieniu klubu Lewicy, że my nie zgodzimy się na to by te pieniądze, o które walczyliśmy od początku – czy to była Prezydencja Niemiecka, czy jakakolwiek inna, były przeznaczone przez Was dla Waszych aparatczyków partyjnych. Nie zgodzimy się na to by Europa była w Polsce Europą PiS. Wczoraj zgromadzenie Rady Europy wydało oświadczenie jasne – sędziowie przedstawieni przez rząd PiS są nieakceptowalni do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zrozumcie – zrobiliście straszną szkodę Polsce. Stańcie w szeregu i zameldujcie się przed opozycją, bo nie zgodzimy się na to żebyście wydatkowali te środki tak jak w moim województwie świętokrzyskim. Nie dla Skarżyska, nie dla Ostrowca, nie dla Kielc, nie dla Włoszczowy, nie dla Sandomierza, nie dla Radoszyc, tylko tam gdzie akurat rządzi ktoś z PiS-u. To trzeba robić tam gdzie zdecydujemy wspólnie. Bądźcie ostrożni i dopuśćcie opozycje i samorządy do głosu. 60% tych środków musi być wydatkowane na samorządy i za zgodą samorządów. Bądźcie wreszcie uczciwi” – apelował poseł Andrzej Szejna.

REKLAMA

4 thoughts on “Szejna do PiS: 60% z Funduszu Odbudowy musi trafić do samorządów. Bądźcie wreszcie uczciwi!

  1. Poseł SLD, czy Lewicy (wszystko jedno, bo i tak wszyscy oni są spadkobiercami nieboszczki PZPR) znów przedkłada wyższość Unii lub samorządów ponad Państwo Polskie. Jednak wagę Unii zawsze przekładają nad wagę Polski, a samorządów, tylko tych, w których nie rządzi PIS. Niestety lewica długo jeszcze będzie się musiała uczyć patriotyzmu w stylu PPS, a nie internacjonalizmu SDKPiL i KPP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *