REKLAMA

Szkoła Podstawowa w Królewcu pamięta o swoich bohaterach [zdjęcia]

W środę 7 kwietnia 2021 r. minęła 81. rocznica tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej – pacyfikacji wsi Królewiec i Adamów w gminie Smyków. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej w Królewcu przygotowali akademię online, która miała na celu pielęgnowanie pamięci o ludziach, którzy ponieśli śmierć z rąk hitlerowskiego okupanta oraz przypomnieć bolesne wydarzenia z przeszłości.

REKLAMA

„Naszym obowiązkiem jest zachowanie prawdy historycznej i przekazywanie jej nowym pokoleniom” – podkreśla Anna Cholewińska, dyrektor szkoły. W akademii wzięli udział uczniowie klas IV-VII: Zuzanna Kochel, Amelia Owczarek, Amelia Barbara Owczarek, Olga Stachera, Oliwia Kochel, Oliwia Bąk, Anna Piotrowska, Szymon Bornicki, Jakub Pytel, Wiktor Piekarski oraz Julia Panek.
Z powodów epidemicznych akademia odbyła się w formie on-line. Przedstawienie słowno – muzyczne zostało zrealizowane pod kierunkiem nauczyciela historii Renaty Jurek. Dodatkowo nauczycielki: Anna Gorzelak, Agnieszka Nowacka, Justyna Piekarska i Helena Karbownik przybliżyły uczniom klas IV-VIII tragiczne wydarzenia poprzez pogadanki i prezentacje multimedialne. Rys historyczny dla dzieci i młodzieży klas I-VIII przygotowała bibliotekarka Małgorzata Michalak.

REKLAMA


Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Miejsce Pamięci Narodowej w smykowskim lesie posprzątali reprezentanci ósmoklasistów: Marcelina Ciszek, Oliwia Kołodziejczyk, Miłosz Bornicki, Igor Rogula i Patryk Stachera pod kierunkiem wychowawcy Jacka Kołodziejczyka. Następnie zapalili znicze i odmówili pacierz. Takie holistyczne działania kształtują postawy patriotyczne i sprawiają, że pamięć o Tych, którzy zginęli jest wciąż żywa.

Z kolei w niedzielę delegacja społeczności SP Królewiec na czele z dyrektorem Anną Cholewińską wzięła udział we mszy świętej odprawionej w intencji 104. pomordowanych mężczyzn z Królewca i Adamowa. Następnie w miejscu pamięci w lesie smykowskim reprezentacja złożyła wieniec.

Zdjęcia (Szkoła Podstawowa w Królewcu):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *