REKLAMA

Szpital otrzymał aparat do ECMO. To urządzenie zastępuje płuca i serce [wideo, zdjęcia]

W czwartek Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich wzbogacił się o nowy aparat medyczny do walki ze skutkami COVID-19. To zestaw diagnostyczno-terapeutyczny do wykonywania i prowadzenia procedury ECMO. System ten zostanie wykorzystany przede wszystkim do zastąpienia pracy płuc oraz serca.

REKLAMA

„Głównie w dobie pandemii ECMO stosujemy w celu zastąpienia funkcji płuc, czyli zapewnienia wymiany gazowej w płucach. Kiedy płuca są zniszczone i nie podejmują swojej odpowiedniej czynności musimy zastosować terapię, która daje nam możliwość natleniania, oxygenacji optymalnej pacjenta. Mówiąc prosto: aparatura daje nam możliwość natleniania pacjenta poprzez zastosowanie krążenia pozaustrojowego. W krążeniu pozaustrojowym za pomocą specjalnego urządzenia prowadzimy wymianę gazową, czyli natleniamy krew, a zabieramy dwutlenek węgla, co daje nam możliwość zapewnienia czasu do optymalnej regeneracji płuc, czyli powrotu funkcji płuc i wymiany gazowej bądź daje nam czas do kwalifikacji pacjenta do przeszczepu płuca” – mówi nam Wojciech Gola, kierownik oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu im. św. Łukasza w Końskich.

Zastosowanie tego urządzenia samo w sobie nie leczy niewydolnego narządu, a daje czas potrzebny do wyzdrowienia, m.in. w trakcie oczekiwania na przeszczep płuc. Aparaturę do ECMO posiada niewiele szpitali w Polsce i jak mówił obecny podczas uroczystości przekazania sprzętu dyrektor koneckiej lecznicy Wojciech Przybylski – nasza jednostka dołącza do bardzo ekskluzywnego grona.

REKLAMA

Wspominany aparat został zakupiony w ramach projektu „Końskie zdrowie – zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19 w powiecie koneckim” dofinansowanego ze środków unijnych. W imieniu Starostwa Powiatowego w Końskich przekazali go: Starosta Grzegorz Piec, członek Zarządu Jarosław Staciwa oraz radna Lilla Brożyna.

Starosta Piec mówił więcej o całym projekcie –„Udało się to tylko dzięki projektowi ‚Końskie zdrowie – zapobieganie COVID-19’. Kwota to blisko 560 tysięcy zł. Udało nam się z tego projektu uzyskać pieniądze i przekazać dla szpitala 1,3 mln złotych. To nie koniec, bo od początku kadencji mówimy, że szpital jest naszym priorytetem, a zdrowie w tych czasach jest bezdyskusyjne. Z Funduszu Inicjatyw Lokalnych złożyliśmy cztery wnioski, a przeszły trzy na zakup specjalistycznego sprzętu. Jeszcze raz cieszę się, że mogliśmy w ten sposób wspomóc szpital” – przemawiał Grzegorz Piec, starosta konecki.

Radna powiatowa i wieloletni pracownik szpitala w Końskich Lilla Brożyna serdecznie dziękuje w imieniu placówki za wsparcie –„Wyrażam swoją wdzięczność z podziękowaniem dla starosty, całego zarządu i rady. Przyczyniliśmy się do zakupu tego aparatu ECMO, który ma wiele zastosowań i jest to bardzo ważne dla naszych mieszkańców, a jako powiat przyczyniliśmy się dla naszego szpitala, naszych mieszkańców, ale nie tylko” – powiedziała przed naszą kamerą radna Brożyna.

Dodajmy, że całkowita wartość projektu przygotowanego przez pracowników szpitala oraz starostwa powiatowego w Końskich to 2,5 mln złotych. Oprócz zakupu aparatu do ECMO pieniądze te przeznaczono na pozyskanie środków ochrony indywidualnej, takich jak: fartuchy, gogle, maseczki, kombinezony, przyłbice, rękawice ochronne oraz płyny dezynfekujące. Z projektu zaopatrzone zostają również  jednostki w specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń, a w budynku Starostwa, Urzędu Pracy oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zainstalowano specjalne kurtyny do higienizacji. Projektem objęto również komendy Policji i Straży Pożarnej, a także samorządy gminne, którym przekazane zostaną odpowiednie ilości niezbędnych środków ochrony osobistej.

Zdjęcia (Starostwo Powiatowe w Końskich, Piotr Stolarski):

REKLAMA

One thought on “Szpital otrzymał aparat do ECMO. To urządzenie zastępuje płuca i serce [wideo, zdjęcia]

  1. Pingback: Projekt 'Końskie Zdrowie' w koneckim szpitalu | TKN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *