REKLAMA

Szukają mogił na poligonie w Baryczy [zdjęcia]

Stowarzyszenie Libera ResPublica kontynuuje prace dotyczące poszukiwania mogił osób związanych z podziemiem antykomunistycznym. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach grobów szukany w koneckim Parku Miejskim (więcej TUTAJ). W ten weekend prace trwają na poligonie w Baryczy. 

REKLAMA

Libera ResPublica wraz z Fundacją Niezłomni rozpoczęła prace poszukiwawcze na terenie dawnego poligonu Barycz, na którym według relacji świadków miało dochodzić do potajemnych pochówków partyzantów podziemia antykomunistycznego –„Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w poszukiwania mogił żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego; moim współpracownikom, wolontariuszom oraz osobom przekazującym nam informacje, które przybliżają nas do odnalezienia miejsc ukrycia mogił ofiar komunistycznego aparatu bezpieki, jak i także wszystkim ludziom dobrej woli” – mówi Damian Milczuszek, prezes stowarzyszenia Liber ResPublica.

REKLAMA

Prace rozpoczęto w sobotę i będą kontynuowane także w niedzielę –„Znaleźliśmy jamę na głębokości ok 40 cm. Widoczna jest na jednym ze zdjęć. Nie możemy wykluczyć jednoznacznie, że nie była to jama grobowa. Jutro zweryfikujemy wnikliwie teren wokół niej i jednoznacznie potwierdzimy bądź wykluczymy taką ewentualność. Być może szczątki zostały ekshumowane, bądź, co jest bardziej prawdopodobną hipotezą, był to wykop przygotowany pod egzekucję, do której albo nie doszło albo jej miejsce zostało zmienione” – opowiada nam Milczuszek.

Odkryta jama, która może być śladem po miejscu przygotowanym do egzekucji.

O efektach prac z pewnością Państwa poinformujemy. W sobotę po zakończeniu prac prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak nagrodził pierścieniem „Boże Chroń Polskę” przedstawiciela Libera ResPublica Sławomira Kusztala za jego wielki wkład w kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych i wydatną pomoc w organizacji i poszukiwaniach miejsc ich szczątków.

Zdjęcia (Libera ResPublica):

REKLAMA

One thought on “Szukają mogił na poligonie w Baryczy [zdjęcia]

  1. Co to znaczy „kultywowanie pamięci żolnierzy wyklętych”…czyli kogo?….Janka z lasu?…Ja,zwykly obywatel chcialbym wiedziec kogo.Pan Kozerawski zorganizował wykopy pod murem w parku w poszukiwaniu ofiar stalinizmu.I co?…i nic…A może kopać na 1-go Maja…K.KZO.Tam było gestapo ,może co zakopali.A może kopcie na Wykusie….tam wielu zginęło ,albo pod Ruskim Brodem.Z poważnych spraw niektórzy zrobili sobie lanserkę pseudopatriotyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *