REKLAMA

Szukają śladów historii podczas rewitalizacji Końskich [wideo, zdjęcia]

Stowarzyszenie Historyczne „Pasja” prowadzi w centrum Końskich poszukiwania śladów historii przy okazji trwających prac ziemnych związanych z rewitalizacją centrum miasta. W weekend przebadano obszar wokół Kolegiaty św. Mikołaja i są już pierwsze znaleziska! 

REKLAMA

„Podczas rewitalizacji warto przeszukać takie hałdy ziemi, które są leciwe. Choćby tak jak tutaj przy terenie kościoła, którego budowa rozpoczęła się w końcówce XV wieku warto sprawdzić te elementy. Dzięki zgodom burmistrza, pod nadzorem archeologa Mariusza Ziółkowskiego i dzięki pozwoleniu dziekana ks. Andrzeja Zaparta możemy przeprowadzić takie prace bezpośrednio na terenie, gdzie prowadzone są wykopy” – mówi nam Radosław Nowek, organizator poszukiwań.

Miłośnicy historii otrzymali pozwolenie burmistrza miasta i gminy na prowadzenie działań i ruszyli w teren z wykrywaczami metalu oraz georadarami. Nie spodziewają się odkryć dużych gabarytowo przedmiotów, ale liczą na znalezienie mniejszych, cennych historycznie pamiątek –„Pomimo, że wykopy są wtórne, bo w latach 60-tych, gdy budowano kanał ciepłowniczy to też je robiono i ta ziemia była zniszczona. Jednak wtedy nie dysponowano takim sprzętem dzisiaj, więc była szansa, że coś odnajdziemy. Podczas tych prac z tego roku już udało się odnaleźć kilka ciekawych przedmiotów: monety, dewocjonalia, cywilne elementy ubioru jak guziki”  – tłumaczy Nowek.

REKLAMA

Poszukiwania będą trwać na terenie całej rewitalizacji centrum Końskich do momentu aż zakończą się prace ziemne. Przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Pasja” liczą na znalezienie drobnych, użytkowych przedmiotów, które należały do dawnych mieszkańców Końskich. Mają oni nadzieje na znalezienie jak największej ilości przedmiotów sprzed 200-300 lat. Wszystkie cenne znaleziska trafią do nowotworzonego Muzeum Ziemi Koneckiej.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Szukają śladów historii podczas rewitalizacji Końskich [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *