REKLAMA

Tadeusz Grajpel o legendach i podróżach. Czy Smok Wawelski istniał naprawdę? [wideo]

Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich opublikował kolejny wykład historyka Tadeusza Grajpla. Tym razem opowiada on o drzeworytach przedstawiających dawne legendy, wierzenia oraz podróże geograficzne.

REKLAMA

„Od dzieciństwa towarzyszą nam opowieści o Smoku Wawelskim. To jest rzecz, która towarzyszy nam kulturowo […] W teleturniejach ludzie na poważnie grają o pieniądze i udzielają fałszywych odpowiedzi, które są akceptowalne. Jak to wygląda? Legenda o smoku to dowód erudycji kronikarza. Normą było to, że popisywano się tą wiedzą. Dopisywanie pewnych elementów w przeszłości i przepisywanie z innych autorów byłoby dziś oskarżeniem o plagiat, wtedy było dowodem szacunku dla autorytetu i świadectwem własnej erudycji. Wszyscy podbudowywali własną przeszłość, historię i kroniki. Otóż proszę państwa, w oryginale żadnego smoka i żadnego szewczyka nie było…” – opowiadał Tadeusz Grajpel.

Oprócz Smoka Wawelskiego historyk przedstawił i opowiedział o drzeworytach przedstawiających zające morskie, węże morskie czy też podróż Krzysztofa Kolumba, który pomylił się w obliczeniach odległości podczas swojej podróży.

REKLAMA

Zapraszamy do obejrzenia wykładu w całości, a znajdziecie go powyżej.

Tadeusz Grajpel, konecczanin, od 30 lat zajmuje się w swej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Współpracuje z najbardziej prestiżowymi muzeami, uczelniami, instytutami badawczymi. Prowadzi wykłady, warsztaty, podczas których z niezwykłą pasją dzieli się ze słuchaczami swą wiedzą.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *