REKLAMA

Talent z Końskich tworzy znakomite projekty 3D. Poznajcie go! [wideo, zdjęcia]

Bartek Bocheński z Końskich tworzy Faron Studio zajmujące się drukiem 3D. Wszystkie działania wynikają z wielkiej pasji tego młodego człowieka, a podparte są ogromnym talentem. Przedstawiamy Wam jego niezwykle innowacyjną działalność, ale i samą technologię druku 3D. 

REKLAMA

„Zaczęło się kilkanaście miesięcy temu. Znalazłem ten temat w internecie. Była to dla mnie egzotyczna, nowa technologia, kompletnie nie wiedziałem o co z tym chodzi, ale wiedziałem, że można w tym stworzyć wszystko czego się tylko chce. Większość projektów można zrobić samemu, nie potrzeba żadnej pomocy i to mnie skusiło, dlatego się tym tematem zainteresowałem” – opowiada nam Bartek Bocheński.

Następnie ten zdolny, młody człowiek zakupił specjalną drukarkę 3D i rozpoczął edukację tak by samemu móc zacząć tworzyć różne projekty. A na czym polega technologia druku 3D? –„Działa to mniej więcej tak, że przetapia plastikową szpulę przez jakieś kilka godzin. W ten sposób można dostać gotowy model […] Np. tutaj mamy projekt małego aparatu, wszystko zaczyna się na komputerze, gdzie musisz zrobić projekt. Ma on być mniej więcej podobny do tego co chcesz otrzymać – nie musi być takie samo, bo drukarka zawsze to zrobi troszkę inaczej. Potem przerzucamy to do specjalnego programu ze sterownikami do tej drukarki ten np. nazywa się XY Print” – opowiada nam twórca Faron Studio.

REKLAMA

Dalszym krokiem jest już sama faza drukowania –„Kiedy mamy stworzony plik i przesyłamy wszystko do drukarki to ona sobie ściąga te pliki, układa ten model przestrzennie i zaczyna pracować. Układa pojedyncze warstwy, przetapia plastik, to zaczyna pracować, a po kilku godzinach mamy gotowy element – jak ten mały aparacik” – opowiada twórca.

Początkowo Bartek Bocheński pracował na gotowych szablonach, ale obecnie bardzo często projektuje już elementy samodzielnie tworząc je od podstaw w oprogramowaniu do grafiki 3D –„Jeżeli ktoś chce zamówić jakąś unikatową część to musi mi podrzucić jakiś projekt koncepcyjny. Zdjęcie, obrazek, prosty szkic. Tak bym wiedział co w ogóle muszę zrobić. Wzorując się na takim wstępnym szkicu staram się to przerobić na trójwymiarowy model. Można to porównać do rzeźbienia w glinie, ale za pomocą myszki i klawiatury” – tłumaczy Bartek Bocheński.

Faron Studio tworzyło już gadżety dla wielu firm i osób prywatnych. Nasz bohater wiele projektów realizuje hobbystycznie, także dla własnego rozwoju. Przykładem może być bodaj jego największe dzieło: ręka protetyczna. Twórca jest z niej zadowolony, choć podkreśla, że do tego by była w pełni profesjonalna powinna zostać wykonana z innego materiału np. włókna węglowego –„Z taką rzeczą schodzi kilka dni, wiele godzin, a złożenie tego to kolejne kilka godzin. Nie wiem czy to widać, ale tu każdy element drukuje się osobno, np. każdy palec powstaje osobno […] Wydrukowanie całości zajęło mi bodaj 30 godzin, a potem jeszcze złożenie tego. Oczywiście całość można podłączyć pod elektronikę i będzie sama chodziła. Może więc być fajną protezą dla niepełnosprawnych”  – mówi autor.

Bartek Bocheński wyprodukował także statuetki na rzecz akcji charytatywnych – dla Michała Rasińskiego z Czarnej oraz na licytację podczas balu charytatywnego II LO w Końskich. A jeżeli ktoś z Państwa chciałby skorzystać z jego usług to oczywiście jest taka możliwość – więcej projektów znajdziecie na stronie www.faronstudio.pl a kontaktować można się telefonicznie: 791 161 425 lub mailowo  [email protected].

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *