REKLAMA

‚Tam nawet niebo jest inne’. ZSP 2 Końskie na Erasmusie [zdjęcia]

„Tam nawet niebo jest inne” – to wypowiedź uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 im. gen. Antoniego Piwowarczyka w Końskich po powrocie z projektu Erasmus + p.t. „Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów szkoły branżowej” współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Akcja 1. – Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Młodzież odbywała praktyki w kierunkach fryzjer (10 osób) oraz mechanik pojazdów samochodowych (10 osób).

REKLAMA

Podczas pobytu w Rimini opiekunami byli nauczyciele, Dominika Szymanek oraz Sławomir Ferencz. Koordynatorem projektu jest Iwona Manko- Sękowska.

REKLAMA

Uczniowie wrócili w gorącym czasie zakończenia roku szkolnego oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, więc część z nich egzamin praktyczny zdawała następnego dnia. Dopiero, gdy uporali się ze sprawami związanymi z zakończeniem roku szkolnego, mogli zdać relację ze stażu zawodowego. Obecnie każdy z uczestników, zaglądając do szkoły zaczyna swoją wypowiedź: „Chcielibyśmy tam wrócić!” lub „Wie pani, jak tam było cudownie?!”. Wszyscy pięknie opaleni, z entuzjazmem w głosie i oczach dodają: „Brakuje nam szumu morza, zapachu kawy i lodów, języka, życzliwych pracodawców i oczywiście makaronu dwa razy dziennie!”. Większość młodzieży dostała oferty pracy, część propozycję pracy sezonowej jako fryzjer, wszyscy zdobyli nowe przyjaźnie i poznali z bliska inną kulturę, zwiedzili Wenecję i San Marino. Jak sami twierdzą, było to dla nich niezapomniane doświadczenie.

Czy takie wspomnienia uczniów są jedynie zasługą słonecznych Włoch, kojarzonych z wakacjami? Nie! Szkolnictwo w Polsce przygotowujące do zawodu np.: fryzjer, kucharz, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, stolarz czy lakiernik jest niezwykle cenione w Europie. Po raz kolejny powtórzyła się sytuacja, gdy pracodawca z innego kraju był zaskoczony poziomem, fachowością usług wykonanych przez uczniów.

Przypomnijmy, że w tego typu szkole nauka odbywa się w systemie dualnym, to znaczy, że uczeń zdobywa wiedzę w szkole oraz podczas zajęć praktycznych u pracodawców. Już w wieku 14 lat może zostać młodocianym pracownikiem i mieć tak zwany „fach w ręku”.

Kolejny projekt realizowany z Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 dał uczniom szansę doskonalenia nabytych już umiejętności zawodowych na europejskim rynku pracy. Wyjazd na staż we Włoszech ułatwił wejście na krajowy i międzynarodowy rynek pracy, dał możliwość doskonalenia umiejętności komunikowania się w języku angielskim, przełamywania barier kulturowych. Młodzież nabrała chęci podróżowania.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich dziś już wiedzą, że mogą być dumni ze swojego wykształcenia, umiejętności i ze swojej szkoły. Po odbyciu stażu we Włoskim Rimini czują się pełnoprawnymi i kompetentnymi w swoim zawodzie obywatelami Europy.

Zdjęcia:

materiał promocyjny 

REKLAMA

One thought on “‚Tam nawet niebo jest inne’. ZSP 2 Końskie na Erasmusie [zdjęcia]

  1. Gdziekolwiek by się nie znaleźć, tam są cenione umiejętności, kwalifikacje i wiedza. Tylko w Polsce liczą się znajomości, opinia, cechy osobiste. Skąd mogę wiedzieć, co się komu spodoba? Wiem, co potrafię ale jeżeli ktoś chce coś ponad to, to niech sobie szuka dobrego aktora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *