REKLAMA

Targi w walce z bezrobociem [wideo, zdjęcia]

W piątek w Hali Sportowej UMiG przy ulicy Stoińskiego w Końskich zorganizowano Regionalne Targi Pracy. To inicjatywa mająca na celu walkę z bezrobociem, a jej organizatorami byli: Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, Powiatowy Urząd Pracy w Końskich oraz Starosta Konecki. 

REKLAMA

„Cel Regionalnych Targów Pracy to przede wszystkim udostępnienie bezrobotnym, osobom poszukującym pracy możliwości spotkania się z pracodawcami, zapoznania się z ofertami pracy jakimi dysponują. Zaproszone są też ościenne Urzędy Pracy, które też dysponują ofertami pracy, tj. Skarżysko, Włoszczowa, Szydłowiec, Opoczna. Są również jednostki szkoleniowe.” – tłumaczy Bożena Urban, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

REKLAMA

Piątkowe targi cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko osób poszukujących pracy, ale i tych którzy szukają pracowników. –„Niezmiernie się cieszymy, że jest tak dużo wystawców. Ponad 73 wystawców zaoferowało nam tutaj udział w dzisiejszych targach i w samej strefie zatrudnienia mamy 61 wystawców. […] Mamy zgłoszonych tutaj ponad 1200 ofert pracy w kraju i ponad 3000 ofert pracy zagranicznych.” – mówiła nam dyrektor Urban.

Jeśliby wszyscy bezrobotni z powiatu koneckiego chcieli skorzystać z ofert, które zaprezentowano w hali przy ulicy Stoińskiego mogliby to uczyć, bo ofert było więcej niż liczba osób bez pracy w naszym regionie. To dlatego, że bezrobocie w powiecie koneckim w ostatnich latach zdecydowanie spadło. –„Przebyliśmy ogromną drogę, bo z 13 tysięcy bezrobotnych w 2004 roku, a w 2018 tylko 3 tysiące 200 świadczy o tym, że tutaj gigantyczna praca została wykonana. To zasługa Urzędu Pracy, organizacji pozarządowych, prywatnych przedsiębiorców, wielu instytucji i samorządów. Kiedyś zamykaliśmy tę tabelę bezrobocia w województwie świętokrzyskim, a teraz przesunęliśmy się już ku środkowi.” – podkreśla Bogdan Soboń, starosta konecki.

Mimo to osoby zajmujące się rynkiem pracy ciągle mają w Polsce wiele do zrobienia. Na rynku tym coraz częściej to pracownik dyktuje warunki i jest po prostu trudniej o dobrych fachowców. Innym zagrożeniem jest wypieranie polskich pracowników przez tych zza wschodniej granicy. –„Wiadomym jest, że im niższa stopa bezrobocia tym gospodarka się lepiej rozwija. Z drugiej strony bardzo niepokojącym jest fakt, że mnóstwo osób z zagranicy, ze wschodu Europy do nas migruje w poszukiwaniu pracy. A nasi, młodzi, zdolni pracownicy, wykształceni młodzi ludzie szukają tego miejsca pracy poza granicami Polski i nad tym trzeba się zastanowić, tutaj szukać też przyczyn dlaczego tak się dzieje.” – mówiła nam Agata Binkowska, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Regionalne Targi Pracy w Końskich były okazją nie tylko do znalezienia zatrudnienia. Podczas nich zorganizowano także tematyczne spotkania informacyjne dotyczące założenia własnej firmy, możliwości związanych z wyjazdem do pracy za granicę oraz  traktujące o wsparciu dla przedsiębiorców.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *