REKLAMA

Termomodernizacje w gminie Radoszyce dobiegają końca [wideo, zdjęcia]

Duży projekt termomodernizacji trzech budynków użyteczności publicznej w Radoszycach dobiega końca. Prace przy realizacji ponad czteromilionowej inwestycji zakończą się w pierwszym kwartale 2021 roku.

REKLAMA

Przypominamy, że termomodernizacji podlegają: budynek Szkoły Podstawowej w Radoszycach, Gminna Hala Sportowa oraz budynek po radoszyckim gimnazjum. Gmina zdecydowała się na realizację projektu ze względu na otrzymanie gigantycznego dofinansowania.

„W oświatę nasza gmina inwestuje corocznie, natomiast tak dużego projektu nie było u nas chyba przez kilka lat. Zdecydowaliśmy się na projekt związany z termomodernizacją z uwagi na duże dofinansowanie. Aż 95% pochodzi ze środków zewnętrznych, natomiast nasze wydatki to tylko 5% kosztów kwalifikowanych” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

REKLAMA

Całkowity koszt inwestycji to ponad 4 miliony 100 tysięcy złotych, z czego ponad 3 miliony 800 tysięcy podchodzi z dofinansowania. Zadanie realizuje firma PER-MIR, a o zakresie prac opowiedziała nam przedstawicielka przedsiębiorstwa, Karolina Kosztowniak.

„W ramach szerokiej termomodernizacji obiektów w gminie Radoszyce dokonano docieplenia ścian zewnętrznych wszystkich obiektów, ścian fundamentowych, docieplenia połaci dachowych wraz z wymianą pokrycia, dodatkowo wymiana węzła cieplnego z montażem nowych kotłów na pellet, wymiana centralnego ogrzewania, na dachach zainstalowano instalację fotowoltaiczną i we wszystkich obiektach została wymieniona stolarka okienna i drzwiowa” – wymienia Karolina Kosztowniak.

A jak mówi burmistrz Pękala, instalacje fotowoltaiczne oraz LED-owe oświetlenie to nie tylko ekologia, ale i oszczędność dla gminy związana z utrzymaniem budynku.

Projekt miał zostać zrealizowany do grudnia 2021 roku. Prace znacząco przyspieszyła jednak pandemia, ponieważ szkoły funkcjonują w trybie zdalnym.

„Zakładaliśmy wstępnie, że projekt będzie trwał dwa lata, czyli do grudnia 2021 roku. Z uwagi na pandemię, brak uczniów i fakt, że szkoła była w części prowadzona zdalnie firma przyspieszyła i praktycznie dwa lub trzy miesiące do zakończenia w całości naszego projektu” – opowiada Michał Pękala.

Kiedy tylko termomodernizacja zostanie całkowicie ukończona na pewno Państwa o tym poinformujemy i przedstawimy efekty prac.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *