REKLAMA

Tłumy na festynie na cześć św. Rocha [wideo, zdjęcia]

Gwiazda nurtu disco-polo Marcin Siegieńczuk, a także pokaz trialu rowerowego były głównymi atrakcjami gowarczowskiego festynu z okazji św. Rocha. 

REKLAMA
REKLAMA

Na plac przy miejscowej szkole podstawowej przybyły tłumy, chociaż początkowo obawiano się, że poniedziałek nie jest najszczęśliwszym terminem na festyn. Data ta jednak absolutnie nie przeszkodziła mieszkańcom w dobrej zabawie. Siegieńczuk zaśpiewał po godzinie 20.00, a na jego występie bawiło się naprawdę mnóstwo osób. Wcześniej publiczność rozgrzała inna gwiazda disco-polo – Natalia Jureczko. Jednak trzeba przyznać, że już o godzinie 16 w festynie uczestniczyło wielu mieszkańców i ich gości. To zasługa także doskonałej tego dnia pogody. – „Pogodę zamówiliśmy, wymodliliśmy z księżmi. Byłem oczywiście też na mszy, więc pogoda jest zamówiona. Jak widać publiczność też dopisuje.” – tłumaczy Stanisław Pacocha, wójt Gowarczowa.

Festyn na św. Rocha zawsze związany był z odpustem, który ma miejsce 16-go sierpnia każdego roku. Tym razem zdecydowano inaczej tak by w dniu wolnym z imprezy mogło skorzystać jak najwięcej osób i zdecydowanie była to dobra decyzja. We wstępie wójt Pacocha serdecznie wszystkich przywitał. – „Witam wszystkich serdecznie. Spotykamy się kolejny raz na tradycyjnym sierpniowym festynie nawiązującym do czci św. Rocha – patrona filialnego w Gowarczowie. Spotkania z rodziną i przyjaciółmi w tym czasie stały się lokalną tradycją. Jest to czas wspomnień, wypoczynku i zabawy.” – mówił ze sceny Pacocha.

REKLAMA
REKLAMA

Festyn w Gowarczowie 12

Wśród powitanych gości znaleźli się między innymi: Marian Król – przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, Wojciech Owczarek – wicedyrektor PUP-u w Końskich, wójtowie: Leszek Kuca z Rudy Malenieckiej, Władysław Czarnecki z Gielniowa, Andrzej Szejna – przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w woj. Świętokrzyskim, Robert Plech – przewodniczący SLD w powiecie koneckim, Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich, a także radni gminni i powiatowi.

W imieniu samorządowców głos zabrał burmistrz Końskich, Krzysztof Obratański. –„Witam wszystkich, którzy zebrali się na tym święcie gminy i mówię to nie tylko jako sąsiad, ale jako człowiek, który nie jest tu pierwszy raz. Nie jest tajemnicą, że jestem rodzinnie związany z gminą Gowarczów, chociaż niektórzy mówią, że żona to nie rodzina. Chcę pogratulować tradycji pomysłu kontynuacji pewnej tradycji, która jak widać jest żywa. Chociaż jeden dzień w roku można się oderwać od ekranów komputerów i telewizorów i zobaczyć, że są przyjaciele, sąsiedzi, z którymi można porozmawiać, spotkać się. Świętujcie – oby ten dzień był długo zapamiętany. Wszystkiego najlepszego w imieniu wszystkich samorządowców powiatu koneckiego!” – mówił burmistrz Obratański.

Natomiast jako przedstawiciel powiatu wypowiedział się Marian Król, przewodniczący Rady Powiatu. – „Chciałbym serdecznie podziękować wójtowi za zaproszenie. Drodzy Państwo w dniu takiego święta w imieniu własnym oraz radnych Rady Powiatu w Końskich oraz p. Starosty Bogdana Sobonia życzyć Państwu przede wszystkim zdrowia, bo to jest najważniejsze. Bez tego mamy same kłopoty.”  – mówił Król.

Ostatnią osobą, która zdecydowała się zabrać głos był przewodniczący SLD w woj. Świętokrzyskim, pochodzący z Końskich i zawsze uczestniczący w gowarczowskim festynie Andrzej Szejna. – „To wspaniała impreza, która jest zasługą  wójta Pacochy i pani wicewójt, których znam od dawna i niezwykle osobiście cenię. Wiem jak wiele pracy i wysiłku wkładają w to by ta gmina rozwijała się i Państwu żyło się tutaj lepiej.” – chwalił włodarza były europoseł Andrzej Szejna.

Festyn w Gowarczowie 36

Po przemówieniach rozpoczęła się wielka zabawa. Uwagę mieszkańców w pierwszej kolejności przykuły stoiska sołeckie, które prezentowały smaczne potrawy i różne lokalne wyroby – między innymi hafty oraz rzeźby. – „Sołectwa prezentują swoje umiejętności, którymi mogą się pochwalić, między innymi swoje wypieki, ciasta, robótki ręczne.” – opowiedziała nam Marzena Dziewit, wicewójt Gowarczowa. Swoje stoiska zorganizowały sołectwa Giełzów, Kamienna Wola, Miłaków, Kurzacze, Morzywół i Rogówek. Z ich zaangażowania cieszył się wójt Pacocha. – „Widać, że w sołectwach i radzie sołeckiej sołtysi są młodzi i chce im się współpracować z mieszkańcami i z nami, z urzędem. To widać i to się przekłada na dzisiejszy festyn.” – mówił Pacocha.

W tym samym czasie na scenie prezentowali się lokalni artyści. Najpierw zagrały Bębnowianki, a później wokaliści z Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Publiczności spodobał się zwłaszcza występ Rafała Saka. Następnie swoje występy rozpoczęły dzieciaki uczestniczące w projekcie „Miksujemy wakacje”. Pokazały one wykonane prace, a także zaśpiewały przejmującą, patriotyczną piosenkę. Natomiast o samym projekcie więcej opowiedział nam dyrektor CKiAL w Gowarczowie, Adam Kubka. – „Dzieci zbierały wiedzę z historii od swoich dziadków, najstarszych osób. Czytały legendy, szukały w różnych źródłach, nawet i pod ziemią szukaliśmy śladów historii. To miało zainspirować w powstaniu prac. Widzimy je za nami – mamy kościół w Gowarczowie, legendę o niedźwiedziu i dziewczynie, emblematy z herbu Gowarczowa. Oprócz tych prac dzieci prowadziły dzienniki zajęć. Ocalić od zapomnienia – taki był cel.” – powiedział nam dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej.

Po wspominanych już pokazach rowerowych i koncercie disco-polo w Gowarczowie odbyła się jeszcze jedna atrakcja – dyskoteka pod gołym niebem.

Festyn w Gowarczowie 24

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *