REKLAMA

To była magiczna Noc Świętojańska na koneckich Browarach! [wideo, zdjęcia]

Mnóstwo osób przybyło w sobotni wieczór na koneckie Browary. Na błoniach tuż obok zbiorników wodnych odbyła się „Magiczna Noc Świętojańska”. Wydarzenie to przygotował Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich.  Do tańca mieszkańców Końskich oraz gości porwała arcyciekawa kapela „Drewutnia”. 

REKLAMA

Kultura słowiańska zdominowała sobotni wieczór nad zbiornikami Browary. Młodzież i członkowie grupy artystycznej słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali widowisko oparte na dawnych wierzeniach i obyczajach. Było ono przepełnione folkiem, ale i naprawdę bogate pod względem artystycznym. Nie zabrakło powitania lata,  czy poszukiwania kawalerów oraz kwiatu paproci. Nie zabrakło też wianków, które później zostały rzucone do wody, a największy z nich przygotowały gospodynie z Koła Piła – Szabelnia „Pod Dębami”.

Wianki do wody wrzucać mogli wszyscy uczestnicy wydarzenia, a niektórzy odtwórcy ról w przepełnionym kulturą słowiańską widowisku nawet sami zanurzyli się w wodzie. Efektownym momentem wieczoru był korowód z ognistymi pochodniami oraz wspomnianymi wiankami. Ten element zachwycił licznie zgromadzoną na błoniach publiczność.

REKLAMA

Gwiazda wieczoru to Kapela Drewutnia z Lubelszczyzny, która ma w swym repertuarze utwory łemkowskie, ukraińskie, pieśni ziemi lubelskiej, śląskiej i Małopolski. Kapela składa się z ośmiu znakomitych muzyków, a pięcioro z nich to osoby niewidome bądź niedowidzące. Folkowe nuty zaprezentowane przez tę grupę zachwyciły konecczan, którzy raz po raz dawali się porywać do tańca. Na finał odbyło się zaś wspólne śpiewanie publiczności z zespołem, a wybrzmiała znana wszystkim melodia -„Hej Sokoły”.

Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Końskie  można było zakupić tradycyjne potrawy – nie zabrakło pierogów, kapusty z grochem, prazoków, ale i ogromnych ilości słodkości.

Za scenariusz widowiska odpowiadała Anna Wiaderna z Miejsko-Gminnego Domu Kultury. Na placu wśród publiczności obecni byli także zastępcy burmistrza Końskich – Krzysztof Jasiński oraz Marcin Zieliński.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji wideo, a także fotorelacji z tego magicznego wydarzenia!

Zdjęcia:

REKLAMA

3 thoughts on “To była magiczna Noc Świętojańska na koneckich Browarach! [wideo, zdjęcia]

  1. Czy na wszystkich zdjęciach z tego typu imprez organizowanych przez miasto musza być te same gęby? Albo to miasto jest takie małe albo fotograf sie zawiesił .Przypatrzcie sie, ciągle te same osoby fotografowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *