REKLAMA

To już koniec Klubu Osiedlowego KAESEMEK [wideo, zdjęcia]

Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej podjęto decyzję o zakończeniu działalności Klubu Osiedlowego KAESEMEK – miejsca, które wychowało wielu koneckich artystów. 

REKLAMA

Klub „KAESEMEK” powołany został do życia w 1984 roku. Już wiemy, że rok 2018 będzie ostatnim w jego działalności.

To właśnie w tym miejscu swoje płyty nagrywał choćby zespół Happysad, tutaj tworzył także Szymon Wydra oraz wielu innych znanych lub mniej znanych artystów. W klubie odbywało się wiele imprez, to między innymi Konecki Talent, Zaduszki Jazzowe, Ceramiczny Talent, w Galerii ATUT przez lata zaprezentowano ponad 200 wystaw. Ta piękna kulturalna historia teraz się kończy.

REKLAMA

Dlaczego trzeba było podjąć taką decyzję? Na to pytanie odpowiada prezes Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Tadeusz Dworak.

„Była to niełatwa decyzja. Jednak była dosyć szeroko przedyskutowana, przeanalizowana w gronie Zarządu. Zdecydowały koszty przede wszystkim. […] Nikt tutaj nie negował tej działalności, bo przecież służyliśmy pomocą kącikowi dla osób niepełnosprawnych, działalność muzyczna była szeroko prowadzona, potem wprowadziliśmy tą ceramikę. Z upływem czasu to się ograniczyło, bo instruktor został dyrektorem w Domu Kultury i działalność muzyczna nam zaniknęła. Kierownik wybiera się na emeryturę i też ta działalność zostanie ograniczona.  Tak, opłaty dla mieszkańców wzrosłyby jeżeli nie podjęlibyśmy tej decyzji. Koszty funkcjonowania tej części to jest około 250 tysięcy złotych w skali roku. Głównie ten czynnik oszczędnościowy zadecydował o tym, że kończymy tę działalność.”  – mówi prezes Dworak.

Dla Zarządu KSM to była trudna decyzja.

Jesienią na emeryturę odchodzi wieloletni kierownik KAESEMKu Wiesław Turno i wtedy najpewniej przestanie działać Galeria Atut. Natomiast pracownia ceramiczna wraz z jej opiekunem Pawłem Stasińskim ma znaleźć swoje miejsce przy koneckim Domu Kultury.  – „Została działalność ceramiczna i nie mogę powiedzieć, że nam nie zależy na tym by ona przetrwała. Część osób, szczególnie dzieci korzysta z tego. My podjęliśmy działania w tym zakresie by zachować tę działalność. Myślę, że też pracownia muzyczna się może zachować przy Domu Kultury. Przeprowadziliśmy rozmowę z burmistrze miasta, on wyraził zainteresowanie przejęciem tej działalności i sądzę, że to się stanie, a pracownia nie zniknie jako taka, razem z pracownikiem. Czy tutaj? Zobaczymy. Jeżeli Dom Kultury dawną szkołę trójkę przystosuje to prawdopodobnie tam, ale jeżeli nie to przez jakiś spróbujemy, tu do końca roku funkcjonuje normalnie wszystko.”  – tłumaczy nam prezes KSM.

Do tematu zakończenia działalności przez Klub Osiedlowy KAESEMEK z pewnością będziemy jeszcze powracać. Dodajmy tylko, że za taką decyzją głosowali niemal wszyscy przybyli na walne zgromadzenie członkowie spółdzielni.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *