REKLAMA

To już koniec starego stadionu OSiR! [wideo, zdjęcia]

Ciężkie maszyny wjechały na stadion znajdujący się między ulicami Południową i Robotniczą w Końskich. Rozpoczęło się wyburzanie budynku, który niegdyś służył za zaplecze socjalne i szatnie dla sportowców. 

REKLAMA

Prace te są częścią wielkiego projektu przebudowy tak zwanego OSiR-u. –„Na stadionie OSiR-u trwają w tej chwili wyburzenia starego, nieczynnego już od dawna budynku zaplecza sportowego i rozbiórka wału ziemnego, na którym  usytuowane były od strony południowej widownie. To przygotowanie terenu, która ma kontynuować przebudowę stadionu zgodnie z dokumentacją ważną od 2009 roku.”  – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Wcześniej wycięto też drzewa sąsiadujące z wyburzanymi trybunami. Na stadionie kilka lat temu powstało już boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, w ubiegłym roku także boisko do piłki siatkowej plażowej, skatepark oraz plac zabaw. Co ma powstać na w tej chwili równanej z ziemią części obiektu? O tym ponownie burmistrz Obratański. –„W tym roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy nowego zaplecza i przebudowy samej płyty głównej stadionu z nawierzchnią z naturalnej trawy wraz z odwodnieniem i wszystkimi szykanami oraz w drugim kroku o budowę stadionu lekkoatletycznego, a więc budowę takich elementów, które pozwolą na rozgrywanie tam zawodów w lekkiej atletyce, a więc biegów, rzutów, skoków. W sumie wartość tych dwóch wniosku do Ministerstwa Sportu złożonych to kwota 8 milionów złotych. Spodziewamy się i ubiegamy się 50 % wsparcia. To są dwa kroki i decyzje będą wydawane osobno. Korespondencja z Ministerstwem Sportu wskazuje na to, że  rozpatrywanie pierwszego z tych wniosków dobiega końca i ton korespondencji wskazuje, żee jesteśmy na dobrej drodze do uzyskania tej pomocy, a jeżeli tak to jeszcze w tym roku rozpoczęlibyśmy roboty budowlane.”  – tłumaczy Obratański.

REKLAMA

Można się więc spodziewać, że nowy budynek i boisko trawiaste powstaną w ciągu kilku do kilkunastu najbliższych miesięcy. Początek prac związanych ze stadionem lekkoatletycznym należałoby przewidzieć na lato przyszłego roku lub później. Jak udało nam się dowiedzieć miejsce to po remoncie ma zostać objęte monitoringiem.

Natomiast OSiR to obiekt kultowy nie tylko ze względu na atrakcje sportowe. Od wielu lat jest to miejsce spotkań o charakterze towarzyskim i integracyjnym. Kiedy tylko w sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia i informacje dotyczące rozbiórki trybun i budynku tak zwanego „klubu” zaraz za nimi upubliczniły się i pierwsze komentarze. Oto kilka z nich:

„To koniec pewnej epoki” – napisał Karol.
„Tyle wspomnień z tego miejsca, tyle poznanych w tym miejscu ludzi, lato czy zima zawsze sie stało pod tym daszkiem. 😉 dobrze że udało Ci się zrobić zdjęcie zanim całkiem zburzyli.” – opisuje swoje emocje Kinga.
” Tego co widział ten budynek nikt nie był by w stanie wymyślić ? . Za*******a miejscówa na każądą porę ?” – dodaje Kamil.
„Aż łza się w oku kręci ;(„ – napisał Kuba.
„Nie ma co się smucić, jak już mówiłem życie nie znosi pustki 🙂” – odpowiada zasmuconym Karol.

Nie da się ukryć, że stadion OSiR od lat integrował społeczność Osiedla Słonecznego. Miejmy nadzieję, że władze miejskie postąpią zgodnie z sugestiami  i także o tę sferę zadbają. Wiadomo, że miejscowości wiejskie do podobnych celów wykorzystują altany, czy nawet świetlice. Na osiedlach domków jednorodzinnych takich obiektów nie ma i jak mówią nam mieszkańcy – to OSiR do tego służył. Oby po jego odnowieniu wszyscy zainteresowani nie musieli spotykać się na ulicach. Rozwiązaniem w wielu miastach na tego typu aktywność społeczną są specjalne strefy – np. związane z wolnym grillowaniem. Czy Końskie skorzystają z tego dobrego przykładu? O tym przekonamy się już wkrótce.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *