REKLAMA

Tradycyjne dożynki w Rudzie Malenieckiej [wideo, zdjęcia]

W niedzielę w Rudzie Malenieckiej zorganizowano tradycyjną uroczystość dożynkową. Podczas niej zaprezentowano aż dziewięć wieńców, które przygotowały poszczególne sołectwa.

REKLAMA

W tej gminie to już tradycja, że dożynki obchodzone są dzień po dorocznym festynie rodzinnym. Nie inaczej było i tym razem. Mieszkańcy, przedstawiciele władzy, ale przede wszystkim lokalni rolnicy zgromadzili się na uroczystej mszy świętej przed południem w kościele  pw. Zwiastowania NMP.

Zanim miała miejsce liturgia druhowie, gospodynie wiejskie, przedstawiciele władzy w osobach wójta Leszka Kucy i jego zastępcy Piotra Pieca zgromadzili się przy Urzędzie Gminy. Stamtąd wyruszyły tradycyjny korowód, a jego uczestnicy nieśli do świątyni przygotowane przez poszczególne sołectwa wieńce. W sumie było ich dziewięć. Pod kościołem mieszkańców przywitał proboszcz ks. Paweł Węgrzynowski –„Gorąco chcę powitać cały korowód. Zapraszam do naszej świątyni na modlitwę. Niech ona będzie dziękczynieniem dobremu Bogu za plony” –  mówił kapłan.

REKLAMA

Następnie dary pól i owoce pracy rolników trafiły przed ołtarz. We wspólnej modlitwie wszyscy zgromadzeni dziękowali za owocny rok i prosili o to by kolejny dla rolniczej rodziny był tylko lepszy.

Wieńce dożynkowe przygotowali przedstawiciele sołectw: Lipa, Młotkowice, Cieklińsko, Dęba, Dęba-Kolonia, Ruda Maleniecka, Wyszyna Fałkowska, Wyszyna Machorowska oraz Wyszyna Rudzka.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *