REKLAMA

Tradycyjnie i rozrywkowo podczas powiatowych dożynek [wideo, zdjęcia]

W sobotę przy Starostwie Powiatowym w Końskich odbyły się Dożynki Powiatowe 2021. Było to wydarzenie bogate w folkowe tradycje, na scenie wystąpiły regionalne zespoły ludowe, nie mogło też zabraknąć wieńców dożynkowych.

REKLAMA

„Dzisiaj się odbywają powiatowe dożynki połączone z akcją #SzczepimySię zorganizowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sworzycach. Święto rolników, ale i mieszkańców wsi, idąc dalej – koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne… w ostatnim czasie ich rozwój nabrał takiej dynamiki, że na terenie powiatu czy gmin nie ma takiej imprezy, żeby brakowało druhów strażaków lub gospodyń wiejskich” – mówi nam starosta konecki Grzegorz Piec.

Wydarzenie rozpoczęła msza, którą celebrował ks. dziek. Andrzej Zapart, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Końskich. Następnie zgromadzonych gości powitali naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w powiecie koneckim Krzysztof Stachera oraz przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Justyna Rupniewska. W imieniu wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka list skierowany do zgromadzonych odczytała szefowa koneckiej delegatury „Solidarności” Helena Obara.

REKLAMA

Podczas sobotniego wydarzenia przygotowano atrakcje dla osób w każdym wieku.

„Są dmuchańce, wszystko jest za darmo, za nic nie płacimy, można skosztować pysznych potraw pań z kół gospodyń wiejskich, zresztą – jak się przyjrzymy, to żeby się udała impreza musi być trzy, a właściwie cztery razy „P”. Trzy, czyli „Program”, „Pogoda”, „Publiczność”, no a jeszcze „Piec” jak jest to musi być wszystko dograne” – przyznaje Grzegorz Piec.

Wydarzenie artystycznie wzbogaciły występy regionalnych kapel i zespołów. Na scenie zaprezentowała się Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” z Odrowążka, „Królewiaczki”, „Smykovia”, a na zakończenie wystąpił zespół „Gratis”.

Na terenie imprezy wiele służb, instytucji i stowarzyszeń miało przygotowane swoje stoiska. Wśród nich było stanowisko Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, który dla zgromadzonych także przygotował rozmaite, nawiązujące do dawnych tradycji aktywności.

„Dzisiejsze stoisko wystawiliśmy wspólnie z Muzeum Ludowym z Adamowa, a także wraz ze Stowarzyszeniem „W Dolinie Czarnej”. Przede wszystkim promujemy dawne tradycje ludowe, ale też to z czego jesteśmy znani – metalurgiczne, powiązane z ZZH w Maleńcu. Przygotowaliśmy też zestaw gier dla dzieci, podczas których przemycimy pewne tradycje folklorystyczne – będą to wykopki, segregacja nasion, będzie nauka o rozróżnianiu różnych nasion i też dojenie krowy” – opowiada nam Maciej Chłopek, dyrektor ZZH w Maleńcu.

Podczas powiatowych dożynek chętni mogli także zjeść kiełbaskę z grilla lub spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z naszego regionu. Zapewniony był także dostęp do mobilnego punktu szczepień przeciwko covid-19.

Wśród zgromadzonych podczas wydarzenia pojawili się poseł na sejm RP Mariusz Gosek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, członkowie Zarządu Powiatu Koneckiego ze starostą Piecem na czele, radni powiatowi, samorządowcy z gmin położonych na terenie powiatu, a także przedstawiciele służb i instytucji działających w naszym regionie.

Zdjęcia:

REKLAMA

6 thoughts on “Tradycyjnie i rozrywkowo podczas powiatowych dożynek [wideo, zdjęcia]

 1. Marek pisze:

  A gdzie wieprzek?. Szkoda chłopa było barwnie

 2. Grzegorz pisze:

  Sami urzędnicy i oficjele a gdzie mieszkańcy???

 3. Marcin pisze:

  Pięć pasuje na starostę jak siodło no świni.

 4. Marek pisze:

  Masz rację z wieprzka można było się pośmiać z jego cudownych wypowiedzi

 5. zbyszek pisze:

  Same urzędasy i zero mieszkańców, którzy bawili się za publiczne pieniądze

 6. Ela pisze:

  Szczepiamy się wszyscy a tylko niektórzy z nas po szczepionce umrą, jak ten pan spod Końskich, przykra sprawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *