REKLAMA

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca 2019 w powiecie koneckim [wideo, zdjęcia]

W środę w Starostwie Powiatowym w Końskich przeprowadzone zostały zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Tego samego dnia, nieco wcześniej podobne działania miały miejsce w gminie Stąporków. 

REKLAMA

„To jest akcja dla wszystkich obywateli całego świata. Ten dzień nam utrwala, jak mamy zachować się w danej sytuacji, jak mamy uratować życie osobie, która będzie tej pomocy potrzebowała, tym bardziej u osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia. Wtedy najważniejsze są te 4 minuty. Jeśli w ciągu 4 minut nie zrobimy nic, a ratownikom z pogotowia uda się przyjechać, zachodzą zmiany nieodwracalne w mózgu” – mówił Marcin Pytlos, ratownik medyczny, organizator wydarzenia.

Pracownicy w Starostwie Powiatowym w Końskich zostali przeszkoleni w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, mieli za zadanie także zademonstrować swoje umiejętności na fantomach. 

REKLAMA

„Wydaje się każdemu, że to jest oczywista sprawa, że każdy to umie zrobić, z tym, że nie jest to takie proste, jak by się mogło wydawać. Właśnie dzisiaj się o tym przekonałam […] Było kilka potknięć wynikających z kolejności działania, robiłam to zbyt szybko, zbyt chaotycznie” – mówi nam Natalia Bugajska-Pietrusiewicz, pracownik Starostwa Powiatowego w Końskich.

Jest to już siódma odsłona tego przedsięwzięcia. W tej edycji zajęcia zostały już przeprowadzone we wszystkich szkołach w gminie Stąporków – przeszkolonych zostało 1226 osób – przedszkolaków, uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkół. Szkolenie z zakresu przywracania czynności serca odbędzie się jeszcze w innych gminach powiatu koneckiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz starosta powiatu koneckiego Grzegorz Piec. Pojawili się tam również członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa oraz naczelnik promocji w powiecie Marian Wikiera.

W kolejnych latach możemy spodziewać się następnych odsłon tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia.

Zdjęcia (Kamil Olesiński):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *