REKLAMA

Trwa Przegląd Kapel i Solistów Muzykanty 2018. Zobaczcie zdjęcia

Dokładnie czternastu solistów instrumentalistów i dwadzieścia kapel ludowych rywalizuje dziś w już XIV Koneckim Przeglądzie Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty” 2018. Koncerty odbywają się w Parku Miejskim w Końskich. Zobaczcie naszą fotorelację. 

REKLAMA

Relację wideo i wyniki przeglądu opublikujemy już wkrótce. 

REKLAMA

A rywalizacja toczy się o ręcznie robioną statuetkę Janka Muzykanta, która jest autorstwa artysty rzeźbiarza Grzegorza Króla. Inicjatorami „Muzykantów” czternaście lat temu byli związani z koneckim Domem Kultury Roman Cieślak oraz Jan Bukład. –„Jeździłem po regionie po różnych przeglądach i tam były owszem kapele, byli wokaliście, ale brakowało czegoś dla instrumentalistów. Stąd wziął się pomysł na ten przegląd. Dom Kultury zaczął organizować imprezę naście lat temu i jak widzimy do dziś cieszy się ona dużym zainteresowaniem.” – opowiada nam Jan Bukład.

O tym kto wygra już czternastą edycję przeglądu dowiemy się około godziny 20:00. Wtedy to jury w składzie: Jan Bukład, Janusz Woś i Leszek Ślusarski odczyta swój werdykt. Czternastu instrumentalistów oraz dwadzieścia kapel do Końskich przybyło z różnych stron naszego województwa świętokrzyskiego, ale i z województw ościennych: łódzkiego, czy mazowieckiego.

Soliści i kapele rywalizowały o główną nagrodę: figurkę Janko Muzykanta.

Po raz pierwszy przy okazji przeglądu zorganizowano też konkurs tańców ludowych, a wziąć udział mógł w nim każdy. Pary mogły zgłaszać się u organizatorek – Małgorzaty Pasek i Urszuli Nowickiej  w trakcie trwania przeglądu i ostatecznie w szranki stanęło prawie dwadzieścia par tanecznych. Każda z nich została nagrodzona specjalną płytą, a zwycięzcy otrzymali też nagrodę niespodziankę.

Na placu przy scenie wiele osób korzystało z możliwości tańczenia także poza konkursem. Niemal przy każdym występie mogliśmy oglądać po kilkanaście par, które prezentowały oberki, czy polki. „Muzykantom” towarzyszyła także wystawa rękodzieła ludowego, a chętni mogli zakupić liczne spożywcze produkty regionalne. Ciekawostką był także pokaz dawnej wsi przygotowany przez członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierownictwem Anny Wiadernej – można było obejrzeć między innymi stroje związane z dawną wsią, cepy oraz młóckę.

Zdjęcia:

 

REKLAMA


Dodaj komentarz