REKLAMA

Trwa Wszystkich Świętych. Wolontariusze kwestują na cmentarzach [wideo, zdjęcia]

W poniedziałek obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Nekropolie w regionie są więc oblegane przez wiernych, którzy odwiedzają groby swoich bliskich. Dziś na cmentarzu w Końskich tradycyjnie prowadzone są kwesty charytatywne na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków oraz dla Hospicjum im. ks. Sykulskiego z Rudy Białaczowskiej. W tę drugą zaangażowało się około 100 wolontariuszy na kilkunastu cmentarzach w całym powiecie.

REKLAMA

Osoby zbierające datki w Końskich spotkamy tradycyjnie przy wejściach na cmentarz parafialny przy kościele św. Anny. Zbiórka na hospicjum potrwa do godziny 15:00, natomiast na odnowę grobów do godziny 17:00.

– „Drugi dzień kwestujemy. Wczoraj udało nam się dzięki hojności konecczan odwiedzających naszą nekropolię zebrać równiutko dziewięć tysięcy złotych. Liczymy, że dzisiejszy wynik będzie podobny i pozwoli na odnowienie przynajmniej dwóch czy trzech zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Końskich” – opowiada organizator kwesty na rzecz odnowy zabytkowych grobów Wojciech Pasek.

REKLAMA

Kwestującymi dla hospicjum w Rudzie Białaczowskiej są przede wszystkim uczniowie szkół średnich. Zbiórka cieszy się powodzeniem.

– „Ludzie lubią nas wspierać. Często dają pieniądze, czasami nawet proszą małe dzieci, żeby wrzuciły do puszki” – mówi Julia, wolontariuszka z ZSP nr 1 w Końskich.

Wolontariuszy hospicjum spotkać można przy nekropoliach w: Gowarczowie, Białaczowie, Końskich, Fałkowie, Stąporkowie, Niekłaniu, Krasnej, Czarnej, Radoszycach, Kłucku, Kazanowie, Lipie, Rudzie Malenieckiej, Petrykozach i Czermnie. W akcji uczestniczy ponad sto osób ze szkół powiatu koneckiego wraz z nauczycielami, rodzicami oraz ochotnicy z hospicjum.

O wynikach obu zbiórek będziemy Państwa informować niebawem.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *