REKLAMA

Twój wiek jest bez znaczenia. Sięgnij po puzzle i ćwicz swój umysł!

Nasz mózg, podobnie jak inne części ciała, musi pracować, by można było cieszyć się jego większymi możliwościami. Kluczowe są tu oczywiście pierwsze lata – to wówczas mamy największe szansę sprawić, by młodzieniec zyskał zdolności, które procentować będą przez całe życie. Nie znaczy to jednak, że potem celowość ćwiczeń umysłu maleje. Warto je powtarzać nawet w podeszłym wieku. Jednym z najdoskonalszych do tego narzędzi są puzzle.

REKLAMA

Każde wyzwanie może przynieść satysfakcję

REKLAMA

Bardzo ważną rzeczą, zwłaszcza, jeśli podsuwamy obrazki do układania najmłodszym, jest stopniowanie poziomu trudności. Zachowanie małego dziecka w dużo większym stopniu niż w przypadku nieco starszych pociech uzależnione jest od bezpośrednich przyjemności i satysfakcji – jeśli więc zbyt złożony zestaw spowoduje, że zabawa przyniesie mu tylko frustrację, będzie trudniej wykrzesać z niego motywację do ponownego układania. Na tym etapie możemy także korzystać z edukacyjnych walorów wszelkich układanek, mogących przedstawiać dowolne obrazy.

Jeśli uda nam się obudzić u młodzieńca zamiłowanie do tej formy rozrywki, zyskuje on doskonałe narzędzie do wspomagania własnego rozwoju.

Mało jest podobnie satysfakcjonujących i skutecznych ćwiczeń na pamięć i koncentrację – trzeba wszak dobrze przyjrzeć się tworzonemu obrazkowi, by móc rozpoznawać szczegóły na pojedynczych elementach. Zyskujemy przy tym sprawność manualną, a także nabywamy niezbędną w rozwiązywaniu złożonych zadań cierpliwość. Wiele korzyści przynosi układanie większych zestawów w grupach – rozwijamy wówczas umiejętność pracy w zespole.

Nie ma wieku, w którym na układanie puzzli jest za późno – niekiedy mogą być tylko potrzebne okulary. Dowiedziono, że poddawanie mózgu odpowiedniemu wysiłkowi, takiemu jak ten, opóźnia jego starzenie.

To jest zabawa, która może nie mieć końca

Ilość dostępnych na rynku zestawów jest wprost niezliczona i możemy bez końca przebierać w wielkościach układanych obrazów, liczbach elementów i ich rozmiarach, a także przedstawianych przez nie widokach. Miejsca na nudę nie będzie więc nigdy, zwłaszcza, że puzzle nie należą do artykułów kosztownych. Jeśli jednak nie zadowala nas to, co dostępne jest od ręki w sklepach, możemy skorzystać z coraz bardziej popularnego rozwiązania, jakim są puzzle z własnym nadrukiem dostępne np. dzięki ofercie Puzzle4u. Zyskujemy wówczas zarówno niepowtarzalne narzędzie rozwijającej rozrywki, ale także sposobność do tego, by w większym gronie powspominać uwiecznione na wykorzystanej do tego fotografii chwile. Jest to więc także doskonały pomysł na oryginalny prezent – można go przy tym ofiarować niemal każdemu. Warto zadbać o to, by poziom złożoności stworzonego przez nas zestawu odpowiadał umiejętnościom obdarowanego. Jednak w wielu przypadkach zapewne dostarczy mu on wiele radości zarówno, gdy ułoży takie zdjęcie z łatwością, jak i wtedy, gdy będzie to wymagało dłuższego namysłu. Jedno jest wówczas pewne – nie będzie to podarunek, o którym szybko zapomni.

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *