REKLAMA

Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych [wideo]

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w lutym 2011 roku i rokrocznie obchodzony jest 1-go marca. W Końskich również będzie szansa oddania czci tym bohaterom. 

REKLAMA

To drugie obchody święta Żołnierzy Wyklętych w Końskich, w poprzednim roku były one jednak zdecydowanie skromniejsze – złożono wyłącznie wieńce pod budynkiem obecnej kolumny transportu sanitarnego, kiedyś Urzędu Bezpieczeństwa.  – „To miejsce, które odegrało szczególną, smutną, tragiczną rolę w życiu tych członków naszego podziemia którzy po wypędzeniu Niemców w czasie ofensywy styczniowej 1945 roku uznali, że Rzeczpospolita nadal nie jest wolna, tylko że zmieniła okupanta. Ci żołnierze pozostali w podziemiu i podjęli walkę z tą częścią Państwa, które źródła swojej władzy upatrywała w Moskwie. To bohaterowie romantyczni, którzy rzucili się w wir walki tylko dlatego, że sumienie podpowiadało im, że powinni.”  – mówił nam burmistrz Krzysztof Obratański, który wraz ze Starostą Koneckim objął patronat nad obchodami.

Żołnierze Wyklęci to określenie opisujące formacje zbrojne, partyzanckie, które po II Wojnie Światowej nie zakończyły działania, a walczyły dalej o wolność Polski z komunistami. Ich liczbę szacuje się na 120-160 tysięcy osób.

REKLAMA

Obchody w Końskich rozpoczną się 1-go marca o godzinie 10.00 od spotkania „Niepokorni, niezłomni, wyklęci” – udział w nim wezmą Żołnierze Armii Krajowej i młodzież. Następnie delegacje złożą wieńce pod dawnym więzieniem UB przy ulicy 1 Maja. –„Poza częścią artystyczną przewidziany jest także marszobieg otwarty na każde kto zechce wziąć udział. Jego start planowany jest w okolicach Bramy Parkowej. Zachęcam wszystkich do udziału zarówno w pierwszej, jak i drugiej części obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Końskich.” – mówi burmistrz Obratański.

Start marszobiegu przewidziany jest na godzinę 12.00.

Program wydarzenia:

1. “Niepokorni, niezłomni, wyklęci” – spotkanie patriotyczne z udziałem żołnierzy Armii Krajowej i młodzieży (I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich) –  10:00.

2. Złożenie okolicznościowych wiązanek i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową przy ul. 1 Maja w Końskich. – 11:30.

3. Marszobieg na dystansie 1963 m… poświęcony Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Park Miejski w Końskich – start przy bramie parkowej przy ulicy Mieszka I) – 12:00. 

Tablica znajdująca się na budynku dawnego koneckiego Urzędu Bezpieczeństwa

Tablica znajdująca się na budynku dawnego koneckiego Urzędu Bezpieczeństwa

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *