REKLAMA

Uczczono 78. rocznicę bitwy pod Dziebałtowem

W niedzielę 28 sierpnia w kościele p.w. św. Rafała Kalinowskiego w Dziebałtowie odbyła się uroczysta msza upamiętniająca 78. rocznicę bitwy pod Dziebałtowem. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik walczących żołnierzy z 1 i 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

Uroczystą mszą upamiętniono poległych podczas bitwy pod Dziebałtowem. Uczestniczyli w niej członkowie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: kpt. Jan Kowalski, Janina Śliwińska, Elżbieta Misztal, Andrzej Kosma, Tomasz Słoka, Grzegorz Włodarczyk oraz przedstawiciele Rady Miejskiej w Końskich Piotr Słoka i Lucjan Górecki.

Poczet sztandarowy ŚZŻAK reprezentowany przez strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2160 z Końskich przemaszerował spod kościoła pod tablicę pamiątkową. Tam zapalono znicze i złożono kwiaty w hołdzie dla żołnierzy Pułku Piechoty AK, którzy w nocy z 26 na 27 sierpnia 1944 roku próbowali wyzwolić Dziebałtów spod okupacji niemieckiej. Podczas walk zginęło ok. 40 ludzi wroga, spośród około pięciuset, którzy tam stacjonowali, i czterech z Armii Krajowej. Zniszczono tabory wojskowe i armaty niemieckie oraz zabrano amunicję, która mogła się przydać.

Od 1999 roku w Dziebałtowie stoi pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Zdjęcia (Marek Kozerawski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *