REKLAMA

Uczestnicy projektu CKiAL podziwiali kulturę regionalną w Zalipiu

W ramach realizacji projektu „Regionalnie Kulturalnie” przez Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie grupa dzieci i młodzieży rozpoczęła działania warsztatowe pn. „Tworzymy RękoDZIEŁKO”. Pierwszym z działań w ramach przedsięwzięcia była wycieczka do Zalipia.

REKLAMA

Zalipie to niewielka wieś w Małopolsce, która słynie ze zwyczaju malowania domów w tradycyjne motywy kwiatowe. Uczestnicy zapoznali się z historią i tradycją malowanek. Podczas warsztatów w Domu Malarek (miejscowym domu kultury) ozdabiali także drewniane deseczki, które we wrześniu placówka pragnie zaprezentowaćpodczas wystawy „RękoDZIEŁKO”.

REKLAMA

W programie był również spacer po wiosce, podczas którego podziwiano okoliczne gospodarstwa startujące co roku do lokalnego konkursu „Malowana Chata”, kultywując tradycje przez przyozdabianie zarówno budynków gospodarczych i mieszkalnych, jak również studni, piwnic, kapliczek czy ogrodzeń. Oko cieszyła również wizyta w Oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie „Zagroda Felicji Curyłowej”, gdzie można było zobaczyć bogato zdobiony dom malarki F. Curyłowej (1903-1974), propagatorki regionalnej sztuki, zachowany w identycznej postaci jak za jej życia, czy też chatę biedniacką łączącą budynek mieszkalny z gospodarczym. Ostatnim zwiedzanym obiektem był kościół parafialny, którego wnętrze również zdobią charakterystyczne kwiatowe motywy.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Zdjęcia (CKiAL w Gowarczowie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *