REKLAMA

Uczniowie Mechanika odbywają ciekawe praktyki [wideo]

Aż 1500 złotych za miesiąc praktyk dostaną uczniowie klasy TUiSEO z ZSP nr 1 w Końskich. Tak duże wynagrodzenie jest możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie „Nowoczesna szkoła zawodowa, nowoczesny region.”. 

REKLAMA

„Co roku właściwie staramy się zapewnić naszym uczniom płatne staże zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W minionych latach szkolnych były to staże nawet na Wyspach Kanaryjskich. Uczniowie byli też na stażach w Austrii, a w tym roku staże mają tylko uczniowie kształcący się na kierunku Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej.” – powiedziała nam dyrektor placówki Beata Jakubowska.

Staże te są jednak wyjątkowe, bo po pierwsze dotyczą nowoczesnej energetyki, a po drugie kwota którą zarabiają uczniowie jest naprawdę duża. – „Wyjątkiem jest dość duża kwota wynagrodzenia za te praktyki tych dzieciaków. Oni dużo się uczą w tym czasie, ale i mają jakąś gratyfikację finansową, dosyć znaczną. Z tego co widzę po dzisiejszych zajęciach, a to były skomplikowane zajęcia, bo budowaliśmy rozdzielnie elektryczną to oni łatwo przyswajają wiedzę. Młodzież jest naprawdę zdolna i zainteresowana. Myślę, że będziemy z nich mieli pożytek.”  – powiedział nam Roman Wróbel, w którego firmie młodzież z Mechanika uczy się zawodu.

REKLAMA

Program stażu nauczyciele z ZSP nr 1 opracowali wspólnie z firmą Romana Wróbla, która przyjmuje młode osoby na szkolenie. Udział w projekcie bierze 11 uczniów, którzy musieli przejść wstępne kwalifikacje. Pozostali z klasy TUiSEO będą mieli jeszcze szansę odbyć inne specjalistyczne kursy związane z obszarami strategicznymi dla województwa Świętokrzyskiego. A co uczniowie robią na praktykach? Zajmują się dokładnie tym samym co pozostali pracownicy firmy – między innymi tworzeniem różnej wielkości instalacji elektrycznych.

2016-07-21_135741

Właściciel firmy podkreśla, że takie praktyki to dla niego podwójna wartość, bo poza dodatkowymi rękoma do pracy ma on jeszcze szansę wykreować sobie pracownika wykwalifikowanego, czyli takiego jakich na koneckim rynku brakuje. – „W ogóle trudno zatrudnić jakiegokolwiek pracownika, który wykazywałby chęci nauki zawodu, a wykwalifikowany pracownik to jest rodzynek. W tej chwili mamy rynek pracownika, a nie pracodawcy i to pracownik dyktuje kwotę wynagrodzenia a nie odwrotnie.” – tłumaczył nam przedsiębiorca.

O podwójnych korzyściach mówią także uczniowie, bo po pierwsze mają okazję popracować w zawodzie, a po drugie są w stanie zarobić więcej niż podczas jakichkolwiek innych dorywczych, wakacyjnych prac.  – „Musiałem się zwolnić z innej pracy by tutaj pracować, bo pracowałem na słuchawce w Kielcach. Myślę, że to był dobry wybór, ponieważ tutaj więcej się nauczę mojego zawodu i na dodatek mam też większe wynagrodzenie. Dlatego myślę, że to był dobry wybór.” – opowiada Patryk Lengier, uczeń w ZSP nr 1 w Końskich.

W ramach unijnego projektu „Nowoczesna szkoła zawodowa, nowoczesny region” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zorganizowane zostaną także warsztaty z przedsiębiorcami działającymi w strategicznych branżach dla województwa Świętokrzyskiego.

2016-07-21_135557

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *