REKLAMA

Uczniowie sprawni jak żołnierze! [wideo, zdjęcia]

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich od wielu lat znany jest z bogatych tradycji wojskowych. Konkurs Sprawni jak żołnierze zagościł w tej szkole na początku lat 90-tych. 

REKLAMA

Sprawni jak żołnierze to rywalizacja uczniów w konkurencjach związanych z wojskowością. Od wielu lat głównym organizatorem zmagań jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Popularny Mechanik bywał nawet najlepszy w Polsce w tego typu konkurencjach. – „Szkoła ma bogate tradycje. Sześciokrotnie była Mistrzem Polski w tych dyscyplinach. Kiedyś ja robiłem eliminacje, ale to się zmieniło i szkoła może od razu na mistrzostwa województwa jechać. Od dwóch lat powstały klasy mundurowe.” – zdradził nam Witold Fitas, nauczyciel i opiekun grup mundurowych

By osiągnąć tytuł sprawnego niczym żołnierz uczniowie muszą zmierzyć się w pięciu dyscyplinach tj. strzelaniu, pierwszej pomocy przedmedycznej, rzucie granatem do celu, torze sprawnościowym i w biegu na orientację. W środę w ZSP nr 1 rozegrano cztery pierwsze z nich, a w zawodach udział wzięły klasy mundurowe. Rywalizacja miała wymiar międzyszkolny, bo do Mechanika przybyła zaprzyjaźniona klasa o wspomnianym profilu z Mroczkowa.  – „Pierwszy raz zrobiłem taki Turniej Sprawni jak Żołnierze, ale klas mundurowych. To może być klasa policyjna, czy wojskowa. Zapoczątkowaliśmy z Mroczkowem, bo mamy takie kontakty i myślę, że na przyszłość będziemy to kontynuowali.” –  powiedział nam Witold Fitas.

REKLAMA

W zawodach chłopców udział wzięły cztery ekipy: dwie z ZSP nr 1 w Końskich i dwie z Zespołu Szkół Technicznych w Mroczkowie. Najlepsza okazała się pierwsza drużyna gospodarzy. Co warte podkreślenia w konkursie wystartowała też jedna reprezentacja dziewczęca – również z Mechanika. Dziewczyny w mundurze wielokrotnie uzyskiwały bardzo zbliżone wyniki do chłopaków!

Zdjęcia:

Sprawni jak żołnierze 28

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *