REKLAMA

Uczniowie świętowali udział w międzynarodowym projekcie PASCH [zdjęcia]

Społeczność Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli świętowała 10. rocznicę przystąpienia do międzynarodowego projektu ,,Schulen: Partner der Zukunft” (PASCH).

REKLAMA

Uroczystość uświetnili swoją obecnością Ulrike Würz – dyrektor działu językowego Goethe Institut  w Warszawie, Christoph Mohr – ekspert do spraw nauczania języka niemieckiego z Goethe Institut w Warszawie oraz Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz Miasta i Gminy Końskie. Jak na urodziny przystało, była zabawa i nie zabrakło urodzinowego tortu. Uczniowie, pod opieką nauczycielek języka niemieckiego: Karoliny Ludwikowskiej, Marzeny Piwowarczyk i Anny Milczarz, która jest koordynatorką programu w szkole, przygotowali bogaty program artystyczny. Można było posłuchać niemieckich piosenek w wykonaniu gimnazjalistów i uczniów klas czwartych, obejrzeć zabawne skecze o języku niemieckim oraz sztukę ,,Der innere Käfig” przygotowaną przez uczennice klasy trzeciej gimnazjum w ramach międzynarodowego projektu teatralnego Pasch.

REKLAMA

Czym jest PASCH?

W 2008 roku Frank Steinmeier, ówczesny minister spraw zagranicznych Niemiec, powołał do życia inicjatywę PASCH, której celem było stworzenie na całym świecie sieci szkół partnerskich propagujących naukę języka niemieckiego. Do programu PASCH zakwalifikowano w Polsce 9 szkół, a jedną z nich była placówka w Stadnickiej Woli.

Z uczestnictwa w programie szkoła czerpie nieocenione korzyści. Już na wstępie otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowoczesnych materiałów dydaktycznych i wyposażenie pracowni językowych.  Nauczycielki języka niemieckiego systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez Goethe Institut, a uczniowie realizują międzynarodowe projekty: fotograficzne, plastyczne, muzyczne, teatralne i językowe, w ramach których uczestniczą w spotkaniach młodzieży w Niemczech, Słowacji, Czechach. Nauczyciele przeprowadzają również interdyscyplinarne projekty CLIL, łączące elementy geografii i języka niemieckiego. Każdego roku uczniowie szkoły w Stadnickiej Woli mają możliwość ubiegania się o wakacyjne stypendia językowe w Niemczech. Na przestrzeni minionych lat aż dwudziestu uczniów tej szkoły otrzymało wakacyjne stypendia językowe.

Zdjęcia (ZS Stadnicka Wola):

 

REKLAMA

Comments are closed.