REKLAMA

Uczniowie wiedzą co zrobić w stanie zagrożenia! [wideo, zdjęcia]

Takich efektownych i pożytecznych konkursów dla młodzieży brakuje nam w regionie. W środę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 było ciekawie, efektownie i pouczająco! 

REKLAMA

„Już 10. raz organizujemy pokaz akcji ratowniczej, a od trzech lat dołączyliśmy również konkurs dla gimnazjalistów pt. <<Wiem co zrobić gdy…>>. Chodzi o wiedzę, umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.” – powiedział nam Jan Rybiński, dyrektor popularnej Kanady.

O godzinie 9.00 uczniowie z gimnazjów przystąpili do testu dotyczącego pierwszej pomocy. Nim jednak poznali wynik przyszedł czas na gwóźdź dnia, czyli pokaz ratowniczy zorganizowany przez trzy służby: straż pożarną, policję i pogotowie ratunkowe. Pracownicy każdej z nich podkreślali, że tego typu wydarzenie nie tylko uczy dzieci, ale i pozwala poćwiczyć zawodowcom. – „Mieliśmy okazję przećwiczyć posługiwanie się naszym sprzętem hydraulicznym do ratownictwa drogowego, czyli nożycami, rozpieraczami. Przećwiczyliśmy techniki, które wykonujemy podczas takich akcji. Na koniec akcji mieliśmy okazję do ugaszenia pożaru samochodu przy pomocy piany średniej. Rzadko wykonujemy takie czynności. To pozwoliło nam przećwiczyć sprzęt, zastosować nasze techniki.” – powiedział nam mł. bryg.  Adam Zieliński,  dowódca JRG.

REKLAMA

Pokaz ratowniczy, ZSP nr 2 Końskie 22

Natomiast kilkudziesięciu uczniów z zapartym tchem śledziło działania strażaków, policjantów i ratowników medycznych. – „Młodzież z naszej szkoły oglądała pokaz ratowniczo-gaśniczy, pozorowany wypadek drogowy. Mieliśmy tutaj samochód do dyspozycji, skuter i rower. Myślę, że to fajnie wypadło.” – mówił Artur Ciszek, nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

A co takiego fajnie wypadło? Fragmenty niezwykle efektownego pokazu mogą Państwo zobaczyć w materiale wideo. Możemy tylko powiedzieć, że wszystko zaczęło się od symulowanego zderzenia trzech pojazdów.

Po prezentacji przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu, którego patronem jest Starosta Bogdan Soboń. Trzecie miejsce zajął Mateusz Górski z Gimnazjum nr 1, drugie przypadło Karolinie Kowalczyk z Zespołu Szkół w Miedzierzy, a zwycięzcą okazała się Kamila Kornecka – również z Miedzierzy.

Całości konkursu i pokazu bacznie przyglądali się przedstawiciele jednostek zaangażowanych w jego tworzenie: Wiesław Basiak – szef zarządzania kryzysowego w powiecie, Krzysztof Stachera – naczelnik wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym, Monika Jedynak – komendant powiatowy OHP, Jan Rybiński – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Marzena Czapelska z koneckiej policji, Adam Zieliński z PSP Końskie, a także przedstawiciele pogotowia ratunkowego.

Pokaz ratowniczy, ZSP nr 2 Końskie 35

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *