REKLAMA

Uczniowie ze Stadnickiej Woli uczcili patrona szkoły [wideo, zdjęcia]

We wtorek w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli odbyła się uroczysta akademia z okazji święta patrona szkoły – Armii Krajowej. Podczas spotkania rozstrzygnięto także szkolne konkursy literackie i plastyczne.

REKLAMA

Uroczystości były przepełnione patriotyzmem. Rozpoczęło je odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni, odgrywali scenki oraz grali na instrumentach. Za przygotowanie programu artystycznego wraz z uczniami odpowiedzialne były nauczycielki Justyna Soja-Sadowska, Małgorzata Ciszek i Aneta Karbownik.

„Przyzwyczailiśmy się, że w tej szkole każda uroczystość związana z patronem szkoły to uroczystość niezwykła. Zarówno w wymiarze emocjonalnym, jak i artystycznym, za co chciałbym podziękować paniom, dzieciom i młodzieży, którzy tę część artystyczną przygotowali […] Bardzo się cieszę, że w taki szczególny sposób szkoła czci swojego patrona, a myślę, że dziś te nieliczne osoby o przyprószonych włosach siedzące wśród nas, pamiętające II wojnę światową i te zdarzenia, które miały miejsce na terenie naszego miasta, na terenie powiatu, ale i Polski, zrobiły coś, czym dzisiaj możemy się cieszyć wolnością i demokratyzacją naszego życia” – przemawiał do zgromadzonych Krzysztof Jasiński.

REKLAMA

W poprzednich latach to wydarzenie wyglądało inaczej – organizowano pikniki, przemarsze, ceremonie w kościołach. W tym roku ze względu na epidemię ograniczono obchody święta patrona ZPO w Stadnickiej Woli do wewnątrzszkolnej, rozbudowanej akademii. O powodach, dla których szkoła przyjęła jako patrona Armię Krajową przypomina dyrektor placówki Czesław Staciwa.

„Było to wpisane w ten nasz profil wychowawczy. Ze współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej zrodził się ten pomysł, ta idea. To było zbieżne z oczekiwaniem środowiska żołnierzy Armii Krajowej, bardzo angażował się w to przedsięwzięcie pan Jerzy Łabędowicz, ówczesny prezes koneckiego koła. Również było to zgodne z naszym profilem wychowawczym i tak to się stało” – przypomina Czesław Staciwa.

Podczas wydarzenia obecni byli między innymi wiceburmistrzowie miasta i gminy Końskie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, Naczelnik Wydziału Edukacji w gminie Końskie Krystyna Milczarek i przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koła w Końskich z prezesem Andrzejem Kosmą na czele.

W trakcie wydarzenia rozstrzygnięto także szkolne konkursy – literacki pt. „Moja Szkoła” i plastyczny pod hasłem „Moja szkoła za 100 lat”. Każdy z nich przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych – dla klas I-III oraz dla klas IV-VIII.

Wyniki konkursów:

Konkurs plastyczny:

Klasy I-III:
– I miejsce – Oliwia Panfil
– II miejsce – Emilia Stachura
– III miejsce – Aleksander Chłopek
– wyróżnienie – Szymon Umański

Klasy IV-VIII:
– I miejsce – Martyna Biniek
– II miejsce – Maria Juszczyk
– III miejsce – Bartosz Lipnicki
– wyróżnienie – Zofia Kuleta

Konkurs literacki:

Klasy I-III:
– I miejsce – Julia Trzcińska
– II miejsce – Anna Małkowska
– III miejsce – Paweł Piętowski

Klasy IV-VIII:
– I miejsce – Aleksander Kubicki
– II miejsce – Alicja Oksińska
– III miejsce – Oskar Ciszek

Jeden z laureatów konkursu postanowił opowiedzieć nam o swoim sukcesie.

„Nawet się nie spodziewałem, że zajmę pierwsze miejsce. Myślałem, że będę wyróżniony, albo dostanę po prostu dyplom. Pamięć o takich jednostkach jak Armia Krajowa jest bardzo ważne, ponieważ to byli ludzie, którzy zostali zabici przez innych za swoją ojczyznę” – mówi nam Aleksander Kubicki.

Zapraszamy także do obejrzenia fragmentów programu artystycznego w załączonym powyżej wideo.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *