REKLAMA

Uczniowie ZSP w Stąporkowie otrzymali certyfikaty Europass [wideo, zdjęcia]

W piątek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie odbyło się podsumowanie praktyk i staży zawodowych zrealizowanych w Bolonii w ramach programu Erasmus+. Dwudziestu pięciu uczniów otrzymało certyfikaty Europass potwierdzające zdobycie wiedzy i doświadczenia podczas wyjazdu, uznawane we wszystkich krajach europejskich.

REKLAMA

– „Kończymy projekt „Przez mobilność do kariery”. Cieszę się że wszyscy uczniowie, którzy w nim uczestniczyli mają dzisiaj do odbioru dokumenty „Europass-Mobilność” – czyli zdobyli i osiągnęli konkretną wiedzę i konkretne zawodowe umiejętności” – opowiada Karol Banasik – koordynator projektu.

REKLAMA

To już trzeci projekt realizowany przez ZSP w Stąporkowie który zakończył się sukcesem. Dzięki praktykom za granicą uczniowie nauczyli się odpowiedzialności, samodzielności i przede wszystkim zawodowego języka angielskiego – „Udział w tym projekcie pozwala na to żeby personalnie się w jakiś sposób rozwinąć, zawodowo  i językowo. Tego niestety na lekcjach przedmiotu nie załatwimy. Najłatwiej język doskonalić i kształcić w miejscu gdzie się tym językiem posługują” – mówi Krzysztof Stachera – naczelnik wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w Starostwie Powiatowym Końskie.

Młodzież z technikum odbywała praktyki w serwisach komputerowych i dużych sklepach, gdzie zajmowali się naprawą komputerów, montażem podzespołów, poznawali nowe sposoby tworzenia stron internetowych, procesy sprzedaży i uczyli się logistyki magazynowej. Uczniowie oprócz części zawodowej mieli również możliwość zwiedzania pięknych miejsc – takich jak Verona, Florencja, Bolonia. Poznawali kulturę i język włoski. Uczestnicy praktyk opowiadali z zadowoleniem o swojej przygodzie. Przygotowali również krótkie wideo z pobytu we Włoszech. Następnie podziękowali swoim opiekunom za opiekę w czasie praktyk i wręczyli im kwiaty.


Nauczyciele, pomimo obaw jakie mieli przed wyjazdem, stwierdzili z dumą że ich podopieczni sprostali wyzwaniu – „Miałem pewne obawy jak to wszystko się potoczy, bo to jednak praktyki w obcym kraju gdzie ludzie rozmawiają na co dzień w języku włoskim a niekoniecznie włosi muszą znać język angielski. Niewiadomo było czy ta komunikacja będzie wystarczająca” – przypomina sobie wychowawca klasy Jacek Ryś. – „Poradziliście sobie świetnie a problemów było sporo i to takich których nie dało się przewidzieć” – chwali wychowanków Monika Grabusińska i dodaje – „Potrzeba wielu starań, wielu wyrzeczeń i zaangażowania kadry żebyście wy mogli na takie praktyki zagraniczne pojechać i z tych wszystkich dobrych pozytywów skorzystać”.

Starania te docenił w swojej przemowie naczelnik Stachera – „Udział w tego typu projektach ze strony szkoły nie jest obowiązkowa. Tutaj pani profesor powiedziała mądre słowa. Żeby brać w takim projekcie udział trzeba najpierw grona pedagogicznego które w odpowiedni sposób się w to zaangażuje. Trzeba ludzi doświadczonych. Trzeba napisać projekt, uzyskać akceptację no i później go obsłużyć i na końcu rozliczyć”.

Szkoła na realizację projektu „Przez mobilność do kariery” otrzymała dofinansowanie w wysokości 64 531,00 euro z czego sfinansowano pobyt we Włoszech, część kulturową i zajęcia przygotowujące do wyjazdu – „Dla młodzieży było realizowane wszystko, począwszy od zajęć przygotowujących do wyjazdu na projekt. Były to zajęcia kulturowe, dotyczące kultury Włoch, zajęcia pedagogiczne przygotowujące mentalnie do takiego długiego i samodzielnego wyjazdu oraz lekcje z języka włoskiego – 20 godzin. Poza tym każdy uczeń był wyposażony w przewodnik, podręcznik do języka włoskiego, rozmówki. Było sfinansowane ubezpieczenie transport na lotnisko, lot samolotem. Również pobyt na projekcie gdzie mieszkaliśmy w hotelu. Uczniowie dostawali kieszonkowe w ramach którego kupowali sobie jedzenie na śniadanie i na obiad. […] Sfinansowane była również ta część kulturowa na miejscu czyli wycieczki” – opowiada dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie Hanna Rzepka.


Koniec konferencji uwieńczono rozdaniem uczestnikom projektu certyfikatów Europass potwierdzających zdobyte w czasie praktyk umiejętności – „Poszukując pracy, kiedyś jak już będziecie absolwentami za te kilka lat. Mając wpis w waszym CV, że odbywaliście takie praktyki i będzie jako załącznik właśnie ten certyfikat macie bardzo dużą przewagę nad tymi którzy też szukają pracy” – dodaje Monika Grabusińska opiekun młodzieży.

Certyfikaty wręczali dyrektor szkoły Hanna Rzepka, naczelnik Krzysztof Stachera oraz koordynator projektu Karol Banasik. Dzięki unijnym projektom z praktyk zagranicznych skorzystało już 85 uczniów. Szkoła nadal składa nowe wnioski. Dzięki temu kolejne praktyki w ramach Erasmus+ pt. „W kierunku zawodowego sukcesu” odbędą się w przyszłym roku w Grecji. Pozytywnie rozpatrzony wniosek pozwolił uzyskać szkole dofinansowanie praktyk dla 50 uczniów w wysokości 111 562,00 euro.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz