REKLAMA

Uczyli się, praktykowali i zwiedzali cudowną Grecję. Dzięki programowi Erasmus+ [zdjęcia]

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Końskich odbyli miesięczny staż zawodowy w Grecji w ramach projektu pn. „Europejski staż zawodowy gwarantem sukcesu na rynku pracy” realizowanego przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Erasmus+.

REKLAMA

Do malowniczej nadmorskiej miejscowości Tolo na Peloponezie wyjechało 20 stażystów z Ekonomika kształcących się w zawodzie: technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa i technik informatyk. Miejsca pracy zagwarantował partner grecki WhiteBlue Tour Service, który wraz z nauczycielami towarzyszącymi młodzieży dbał o pełną realizację programu i opiekował się uczestnikami.

REKLAMA

Staż zagraniczny to możliwość podniesienia i nabycia praktycznych umiejętności zawodowych oraz kompetencji językowych uczniów. Jeszcze przed wyjazdem młodzież wzięła udział w przygotowaniach językowych, kulturowych i pedagogicznych, które pozwoliły im bliżej poznać słownictwo branżowe, zapoznały z kulturą, tradycjami, obyczajami i różnicami mentalnymi. Podczas stażu każda z grup realizowała program, który był dostosowany do potrzeb praktykantów. Chłopcy kształcący się w zawodzie technik informatyk przygotowywali materiały reklamowe dla biura podróży, projektowali logo hotelu, pracowali nad systemem rezerwacji, dziewczęta z technikum obsługi turystycznej planowały ofertę turystyczną oraz przygotowywały ofertę i kalendarz imprez kulturowych dla touroperatora w Grecji, natomiast hotelarki poznały pracę recepcji i działu służby pięter w hotelu Pitsakis w Tolo.


Wyjazd nie ograniczył się jedynie do pracy, ale również umożliwił młodzieży bliższe poznanie bogatej kultury, historii i różnych zwyczajów greckich poprzez udział w wycieczkach do Myken, Epidavros oraz Nafplio. Typowo turystyczna miejscowość Tolo zapewniała stały dostęp do plaży, kąpieli morskich i słonecznych.

Warto dodać, że udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróży, ubezpieczenia, kieszonkowe oraz wycieczki w ramach programu kulturalnego pokryte zostały z budżetu projektu.

Nadzór nad realizacją projektu sprawuje dyrektor Beata Fidor, koordynatorem i współtwórcą projektu jest nauczyciel Iwona Krzaczyńska, nauczyciele odpowiedzialni za opiekę i realizację projektu to: Anna Sorn-Wodecka, Anna Konieczna-Milcarz.


Realizacja projektu przyniesie korzyści nie tylko uczniom ale i szkole, ponieważ stworzy możliwość wypracowania modelu podnoszenia kompetencji zawodowych i językowych młodych osób z wykorzystaniem mobilności zagranicznych, podniesienia kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie zarządzania projektem, organizowania zagranicznych mobilności oraz umiejętności współpracy międzynarodowej. Jest to jednocześnie doskonały sposób urozmaicenia oferty edukacyjnej szkoły oraz uzyskania renomy nowoczesnej szkoły.

Zwieńczeniem odbytych staży/praktyk będzie otrzymanie przez uczestników projektu Certyfikatów uczestnictwa, zaświadczeń o odbytych stażach/praktykach z miejsc pracy oraz Europass Mobilność potwierdzających zdobyte kwalifikacje uznawane w całej Europie. Zostaną one uroczyście wręczone młodzieży w czasie spotkania podsumowującego mobilność, które odbędzie się już wkrótce.

Zdjęcia:

ogłoszenie płatne

 

REKLAMA

Dodaj komentarz