REKLAMA

Uhonorowano krwiodawców z powiatu koneckiego [wideo, zdjęcia]

W środę przy Starostwie Powiatowym w Końskich przedstawiciele koneckiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża uhonorowali krwiodawców z naszego regionu. Podczas uroczystości odznaczono niemal trzydzieści osób.

REKLAMA

„Bardzo wam w imieniu chorych i białego personelu dziękuję i proszę o jeszcze. Nadchodzi bowiem czas wakacji, w którym tradycyjnie spada ilość oddanej krwi, ale ilość chorych wręcz przeciwnie. Szpitale wracają do normalności, chorych i potrzebujących transfuzji przybywa […] Szanowni krwiodawcy, nie zniechęcajmy się czasem nieprzychylnym spojrzeniem pracodawców, brakiem zainteresowania ze strony rządzących. Róbmy swoje, starajmy się, aby nasze działanie wywołało uśmiech wdzięczności na twarzy innego człowieka. Dajmy ten przykład innym, poczujemy się naprawdę lepiej, bardziej wartościowi” – przemawiał do zgromadzonych dr Jarosław Chmielnicki, wiceprezes Zarządu Rejonowego PCK w Końskich.

Odznaczenia i upominki wręczał nagrodzonym starosta konecki Grzegorz Piec wraz z przedstawicielami oddziału PCK w Końskich. Wyróżnione osoby to dawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi. Odznaczeni podczas spotkania łącznie przekazali aż 590 litrów krwi. Jeden z nich postanowił opowiedzieć nam, od jakiego czasu, a także dlaczego oddaje krew.

REKLAMA

„Oddaję krew od ukończenia 18. roku życia, czyli od warunku, jaki trzeba spełnić, żeby oddawać, także od dawna, bo od ponad 20 lat. O ile wcześniej, jak byłem zawodowym, aktywnym sportowcem, tak często nie mogłem oddawać, bo dwa razy w roku, tak teraz staram się oddawać regularnie, co dwa miesiące, co dało w sumie ponad 20 litrów – myślę, że dosyć okazale. Oczywiście nie zamierzam poprzestawać, jest to największy dar życia, jaki możemy oddać. Namawiam wszystkich, co mogą oddawać – pomagajmy innym, bo to największa radość” – mówi Michał Przybylski, honorowy krwiodawca.

W naszym powiecie funkcjonuje 10 Klubów Honorowych Dawców Krwi, które zrzeszają 900 zarejestrowanych członków. W samych Końskich jest 5 takich organizacji. By zasilić grono krwiodawców trzeba być zdrowym i nie posiadać obciążeń w postaci chorób, a następnie udać się do Punktu Krwiodawstwa i tam po przejściu badań podstawowych dokonać rejestracji. W Końskich punkt ten znajduje się w Szpitalu im. św. Łukasza. Wymóg formalny to również ukończone 18 lat oraz przynajmniej 50 kilogramów wagi, górna granica wieku wynosi 65 lat. Jednorazowo dawca może oddać nie więcej niż 450 ml krwi.

Lista przyznanych odznaczeń:

Zasłużeni dawcy krwi odznaczeni Odznaką Honorową PCK:

Krzysztof Garłowski – odznaka honorowa III stopnia;
Piotr Malicki – odznaka honorowa IV stopnia;
Ewa Swat – odznaka honorowa IV stopnia.

Odznaczeni odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi:

Jacek Ferens – odznaka I stopnia;
Bogdan Gawron – odznaka I stopnia;
Przemysław Malicki – odznaka II stopnia;
Marcin Kuzdak – odznaka II stopnia;
Daniel Rąbalski – odznaka II stopnia;
Grzegorz Boroniec – odznaka III stopnia;
Karol Stańczyk – odznaka III stopnia;
Karolina Mietlińska – odznaka III stopnia;
Sławomir Bańburski – odznaka III stopnia;
Daniel Mroczek – odznaka III stopnia;
Tomasz Karpiński – odznaka III stopnia.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi odznaczeni odznaką Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu:

Krzysztof Czerwiński,
Waldemar Chrzan,
Kazimierz Lis,
Tomasz Lis,
Marek Kosmal,
Jan Kaszuba,
Janusz Mytkowski,
Marianna Okła,
Henryk Okła,
Krzysztof Pastucha,
Michał Przybylski,
Witold Rafa,
Leszek Stolarski,
Wiesław Słobodzin,
Marcin Wąsik.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *