REKLAMA

Unijny komisarz ds. rolnictwa gościł w Końskich! Chce walczyć z uprzemysłowieniem rolnictwa [wideo]

Janusz Wojciechowski, który pełni funkcję unijnego komisarza do spraw rolnictwa w sobotę gościł w Końskich oraz w Maleńcu. Otwarte spotkanie z politykiem dotyczyło walki z problemami rolników, głównie z masowym uprzemysłowieniem tej dziedziny gospodarki. 

REKLAMA

Na spotkanie zorganizowane w Starostwie Powiatowym w Końskich przybyli liczni politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością. Obecny był między innymi senator Krzysztof Słoń, posłowie Marek Kwitek, Krzysztof Lipiec, Mariusz Gosek, czy Agata Wojtyszek. Gospodarzem spotkania był starosta konecki Grzegorz Piec –„Serdecznie witam Państwa na naszej pięknej koneckiej ziemi. W Końskich, które ostatnim czasem są bardzo znanym miastem. Bardzo się cieszę, że pan komisarz przyjął zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Dziękuję też, że w ten piękny poranek przyjechaliście do Końskich” – rozpoczął spotkanie starosta konecki.

Na miejscu byli także pozostali członkowie zarządu powiatu: wicestarosta Wiesław Skowron, a także Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik.

REKLAMA

Janusz Wojciechowski przemawiając, często nawiązywał do koncepcji określanej jako „Zielony Ład”, wskazującej kierunki rozwoju gospodarczego z uwzględnieniem zasad ekologii. W skali powiatu, gdzie większość stanowią małe gospodarstwa rodzinne, szczególnie są widoczne wszelkie problemy naszego rolnictwa. Wojciechowski mówił o wielkiej szansie, jaką niesie ze sobą nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej dla takich właśnie gospodarstw, produkujących świeżą żywność najwyższej jakości na rynki lokalne, ale przegrywających w rachunku ekonomicznym z większymi konkurentami. Komisarz mówił między innymi o tym jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą zmiana charakteru gospodarstw rolnych na masowe –„Mamy do czynienia z takim procesem, który jest bardzo niebezpieczny i to jest w całej Europie. Średnie gospodarstwo hodujące świnie w Danii to jest 3700 sztuk. Jeżeli poddamy się temu procesowi przemiany rolnictwa w przemysł to musimy być świadomi wszystkich konsekwencji. To znaczy, że może być miejsce dla na przykład jednego rolnika w gminie, który hoduje świnie. Niedługo na jednego w powiecie, potem w województwie i tak dalej. To są bardzo niebezpieczne procesy i między innymi dlatego jest ten zielony ład, który jest ogromną szansą […] Trzeba pomóc rolnictwu rodzinnemu wytrzymać tę konkurencję. Nikt nie będzie zabraniał dużych hodowli, ale trzeba pomóc tym, którzy mają małe hodowle. Tam trzeba skierować pomoc unijną by takie gospodarstwa mogły egzystować. Musi się zakończyć proces eliminacji produkcji rolnej na wsi i zastępowanie go produkcją taśmową, przemysłową” – mówił podczas spotkania Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Dyskusje na temat rolnictwa w koneckim starostwie trwały kilka godzin. Po spotkaniu podsumowywał je senator Krzysztof Słoń –„Tutaj w powiecie koneckim jak w soczewce widać problemy polskiego rolnictwa. To rolnictwo, które jest rozdrobnione i które niestety nie jest rolnictwem ekspansywnym, nie radzi sobie na rynku rolnym. W nowej perspektywie polskie rolnictwo, ale też rolnictwo europejskie będą potraktowane priorytetowo. Liczę na to, że kraje członkowskie unii doprowadzą do tego by uniezależnić się od rynków światowych. By rolnictwo europejskie było samowystarczalne” – mówił do naszej kamery senator Słoń.

Po spotkaniu w Końskich unijny komisarz pojechał do Maleńca by tam na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego wziąć udział w festynie pod hasłem „Fabryka Smaku”. O tym wydarzeniu więcej znajdziecie w naszym portalu.

Zdjęcia (Adam Kubka):

REKLAMA

2 thoughts on “Unijny komisarz ds. rolnictwa gościł w Końskich! Chce walczyć z uprzemysłowieniem rolnictwa [wideo]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *