REKLAMA

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski odwiedził Maleniec [zdjęcia]

Gospodynie działające w Powiatowej Radzie KGW w minioną sobotę zaprosiły mieszkańców do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Wydarzenie było odbyło się w ramach nowo powstałej inicjatywy pod hasłem „Fabryka Smaku”. Gośćmi specjalnymi podczas spotkania byli unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

REKLAMA

W otoczeniu zabytkowego zakładu przygotowano stoiska prezentujące stare technologie związane z pracą w gospodarstwie. Spotkanie rozpoczęło tradycyjne powitaniem chlebem i solą przybyłych gości, uczestniczących wcześniej w spotkaniu w starostwie powiatowym. Komisarz Janusz Wojciechowski i poseł Krzysztof Lipiec zgodnie przypomnieli podczas spotkania jak ogromne znaczenie ma dowartościowanie małych i średnich gospodarstw i możliwość sprzedaży produktów rolniczych bezpośrednio przez rolników, ponieważ zapewnia to świeżość i najwyższą jakość polskiej żywności.

REKLAMA

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. W rolę przewodnika wcielił się dyrektor obiektu Maciej Chłopek opowiadając ciekawostki i uruchomiając drewniane koło wodne napędzające w hali fabrycznej wszystkie urządzenia. Po tej porcji wiedzy na temat tradycji przemysłowych naszego powiatu przyszedł czas na doznania artystyczne.

Tradycyjne oberki opoczyńskie wykonał z werwą znany w regionie skrzypek Roman Wojciechowski ze Sławna, laureat nagrody im. Oskara Kolberga, a z autorskim programem wystąpił zespół „Takie Trio” z Opoczna w składzie: Wojciech Turek, Radosław Biniek i Kamilla Biniek-Kaczorowska.

Na zakończenie starosta konecki Grzegorz Piec zaprosił wszystkich na degustację tradycyjnych polskich potraw. W sobotniej „Fabryce Smaków” nie zabrakło bigosu, pierogów, kugla i słodkich wypieków, apetyty dopisywały, a do sukcesu przyczyniła się niewątpliwie wspaniała, słoneczna pogoda.

Przypominamy, że przed wizytą komisarza Janusza Wojciechowskiego w Maleńcu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Końskich odbyło się otwarte spotkanie. Relację znajdziecie TUTAJ.

Zdjęcia (konecki.powiat.pl):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *