REKLAMA

Uprawa konopi siewnych się opłaca

Konopie siewne to rośliny bardzo dobrze poznane i chętnie używane przez naszych przodków. Możliwości ich wykorzystania są wręcz nieograniczone, ponieważ mają zastosowanie w wielu branżach – od branży spożywczej, przez branżę związaną z urodą i zdrowiem, po wyrób różnego rodzaju produktów przemysłowych, bądź użytkowych. Mimo ich wielu wspaniałych właściwości, na długi czas zapomnieliśmy o konopiach siewnych. Dzisiaj ponownie zaczynają cieszyć się ogromną popularnością i ponownie odkrywamy, jak wiele znajdują one zastosowań. Możemy wykorzystać każdy element tej rośliny, a przy tym nie są one wcale takie trudne w uprawie. To sprawia, że uprawianie konopi może być bardzo dobrym interesem.

REKLAMA

Szerokie zastosowanie konopi siewnych

Konopie siewne ponownie rozsławiła branża produktów zdrowotnych. Bardzo dużym powodzeniem zaczął cieszyć się olej CBD, który wykorzystuje się zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Potem zaczęto go używać również w branży kosmetycznej – do pielęgnacji cery dojrzałej, trądzikowej i na wiele innych dolegliwości. Od tych produktów wszystko się zaczęło, a teraz kolejne sektory gospodarki odkrywają bogate możliwości zastosowania konopi. Oleje i mleczka konopne wykorzystuje się w branży spożywczej. Można dodawać je do dań i spożywczych wyrobów – zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemysłowej produkcji. Przemysł włókienniczy produkuje z konopi tkaniny i innego rodzaju materiały, z których następnie wytwarzane są ubrania, tkaniny techniczne, czy nawet liny cumownicze dla statków. Z konopi można produkować też papier, a nawet płyty wiórowe i materiały kompozytowe wykorzystywane w budownictwie. Brykietem z konopi napalimy w piecu, a branża motoryzacyjna stosuje konopne laminaty do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji.

REKLAMA

Możliwości jest naprawdę sporo, a z pewnością pojawią się kolejne. Brakuje natomiast dostawców konopi siewnych. Wciąż niewielu rolników podejmuje się ich uprawy, a to oznacza, że teraz jest najlepszy moment, by zainteresować się tą branżą. Na rynku już w tym momencie nie ma wystarczającej ilości surowca, a przecież będzie go potrzeba coraz więcej. Zysk z jednego hektara może wynosić nawet 20 000 złotych, ale wszystko jest uzależnione od tego, pod jaki przemysł chcemy uprawiać konopie i jaką stosujemy technologię zbioru.

Jak rozpocząć uprawę konopi?

Uprawa konopi siewnych jest obwarowana dość rygorystycznymi przepisami, a wszystko przez ich bardzo bliskiego kuzyna, czyli konopie indyjskie. Są one bogate w środek odurzający, czyli THC, z którego produkuje się miękkie narkotyki. Wprawdzie konopie siewne zawierają jedynie śladowe ilości THC i nie posiadają żadnych właściwości odurzających, jednak są tak podobne do konopi indyjskich, że konieczne było wprowadzenie dodatkowych zasad ich uprawy. Są one określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Rolnicy chcący zająć się uprawą konopi siewnych muszą wystąpić o stosowne zezwolenia. Uprawy znajdują się pod kontrolą wójta, prezydenta lub burmistrza – w zależności od tego, gdzie się znajdują i urzędnicy ci mogą wejść na teren uprawy w celu kontroli. Rolnik ma obowiązek przedstawić dokumenty i wyjaśnienia. Jeśli okaże się, że nie posiada odpowiednich i aktualnych zezwoleń, organ kontrolujący wyda decyzję o zniszczeniu upraw na koszt ich właściciela. Prawo wydaje się być w tym przypadku surowe, jednak zysk osiągany z upraw konopnych z pewnością jest w stanie to zrekompensować.

INNE

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *