REKLAMA

Uroczysta msza i konkurs na 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły [wideo, zdjęcia]

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku, a zatem w tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Papieża Polaka – świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w niedzielę w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odbyła się uroczysta msza święta. Rozstrzygnięto także konkurs wiedzy zorganizowany przez samorząd powiatu koneckiego. 

REKLAMA

W dniach od 4 do 8 maja na stronie starostwa powiatowego były publikowane w trzech odsłonach pytania dotyczące życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Odpowiedzi napływały z całej Polski i nie tylko. Wśród uczestników znaleźli się również nasi sąsiedzi z Rosji –„Łącznie w trzech etapach wzięło udział 34 uczestników. Odpowiedzi spływały nie tylko z powiatu koneckiego, ale były i z gminy Zakrzew, z Gniezna, a szczególnie warto zauważyć trzech uczestników z Kranosadru w Rosji, niedaleko Soczi. Pytania były przygotowywane przez pracowników Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Końskich, konsultowano je z księdzem Tomaszem Janickim oraz nauczycielem religii Iwoną Łyczek” – opowiada Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Końskich.

Nim ogłoszono wyniki zmagań w Kolegiacie św. Mikołaja w Końskich odprawiono uroczystą mszę świętą, którą koncelebrowali: ksiądz dziekan Andrzej Zapart oraz ksiądz Tomasz Janicki – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich. W obrzędzie udział wzięli przedstawiciele powiatu: starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dariusz Banasik, naczelnik Marian Wikiera. Gminę Końskie reprezentowali: burmistrz miasta i gminy Krzysztof Obratański i jego zastępca Krzysztof Jasiński.

REKLAMA

Krótka uroczystość związana z Janem Pawłem II odbyła się tuż po mszy. Swój wiersz dotyczący papieża odczytała lokalna poetka Janina Malicka. Później starosta Grzegorz Piec, burmistrz Krzysztof Obratański i ksiądz Tomasz Janicki wręczali nagrody dla najlepszych uczestników wspominanego konkursu –„Setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II, czyli wielkiego Polaka, wielkiego patrioty jest ogromnym wydarzeniem nie tylko dla naszego powiatu, ale dla całego kraju, całego świata. Konkurs był trzyetapowy po 10 pytań, trwało to niespełna tydzień czasu. Przed chwilą poznaliśmy laureatów, którzy otrzymali nagrody. A już teraz zapraszam na kolejny konkurs dotyczący rotmistrza Witolda Pileckiego” – mówił nam starosta Grzegorz Piec.

Niepodważalne zwycięstwo w konkursie przypadło Bartoszowi Popielskiemu. On jako jedyny zgromadził komplet punktów –„Jestem bardzo zadowolony z wyniku, zostałem laureatem konkursu więc jest się z czego cieszyć. Było 30 pytań, trudność była zróżnicowana, ale trzeba było się zastanowić, bo niektóre pytania były podchwytliwe” – mówił nam o swoich wrażeniach laureat.

Pełne, szczegółowe wyniki publikujemy poniżej. Dodajmy, że organizatorami konkursu byli: Starosta Konecki Grzegorz Piec, Dziekan Dekanatu Koneckiego – ksiądz prałat dr. Andrzej Zapart przy wsparciu Rycerzy Kolumba z parafii MBNP z Końskich. Szczegółowe wyniki znajdziecie poniżej:

Zwycięzcy Konkursu:

1. I MIEJCE – Bartosz Popielski
2. II MIEJSCE Adam Kowalczyk
3. III MIEJSCE- Hubert Popis

Zwycięzcy poszczególnych etapów Konkursu:

4. ETAP I – Bartosz Popielski
5. ETAP II – Ewa Ferens
6. ETAP III- Natalia Boruń

Wyróżnienia za wysoki poziom wiedzy i wyrównaną rywalizację:

7. Marta Marczyńska
8. Klaudia Garłowska
9. Paulina Nowakowska
10. Weronika Cichacka
11. Anna Dziubińska
12. Martyna Mrozik
13. Dominik Prawda
14. Marta Prawda
15. Marcin Matynia
16. Anna Kroszczyńska
17. Wojciech Czaja
18. Kacper Szylski

Wyróżnienia SPECJALNE dla uczestników z Krasnodaru:

19. Alexander Milowanow
20. Swetłana Miłowanowa
21. Aleksy Miłowanow

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *